Utorak, 25 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Kuća u kojoj je bio logor u Liplju. Foto: Maja Nikolić

Gligorević je 26. maja, na osnovu potrage koju je raspisalo Tužilaštvo BiH, uhapšen prilikom ulaska na teritoriju BiH.

Kako je navedeno iz Tužilaštva, on je osumnjičen da je u svojstvu pripadnika Vojske Republike Srpske i jedinice “Bijeli orlovi” Teritorijalne odbrane (TO) Zvornik, tokom 1992. godine postupao protivno odredbama Ženevskih konvencija o zaštiti civilnog stanovništva za vrijeme oružanih sukoba.

“On se tereti da je, zajedno s drugim osobama, dok se u nezakonitom zatočenju nalazio veći broj civila bošnjačke nacionalnosti u selu Liplje, koji su višestruko zlostavljani, a veći broj žena seksualno zlostavljan, došao u kuće u kojima su bili zatvoreni civili, te prijetnjom silom i opasnosti po život počinio silovanje dvije žene”, pojašnjeno je iz Tužilaštva BiH, koje je zatražilo pritvor za Gligorevića 29. maja.

Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) je ranije objavila priču o žrtvama koje su preživjele logor “Liplje”.

Osnovna škola i nekoliko privatnih bošnjačkih kuća su u aprilu 1992. godine pretvoreni u logor “Liplje”, u kojem je bilo zatočeno oko 460 ljudi.

Za zločine počinjene u logoru “Liplje”, na isti način u februaru 2023. uhapšen je Rade Grujić, protiv kojeg je u toku postupak pred Sudom BiH. Grujić se tereti da je, kao pripadnik čete “Snagovo” TO-a Zvornik, silovao ženu bošnjačke nacionalnosti u mjestu Liplje, gdje se nalazio veliki broj civila bošnjačke nacionalnosti, koji su psihički i fizički zlostavljani.

Povezane vijesti
Saznajte više
Promocija knjige. Enisa Grabus, Muamer Džnanović i Zehra Murguz. Foto: Detektor
Svjedočanstva žrtve seksualnog nasilja pretočena u knjigu
Održana je promocija knjige “Život u pramenu kose”, prvo izdanje edicije “Istine u sjeni”, autorice Enise Grabus, čiji je cilj svjedočanstava žrtava seksualnog nasilja tokom rata zabilježiti kroz pisani trag, a koja priča o Zehri Murguz čija je trudnoća prekinuta nakon silovanja.
Parlamentarna komisija traži sastanak s rukovodiocima agencija zbog Nenada Nešića
Članovi Komisije za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Državnog parlamenta nisu zadovoljni objašnjenjem o sigurnosnim provjerama nad bivšim ministrom sigurnosti BiH Nenadom Nešićem, zbog čega će zatražiti sastanak s direktorima Obavještajno-sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine (OSA) i Agencije za istrage i zaštitu (SIPA).
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću