Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Kuća u kojoj je bio logor u Liplju. Foto: Maja Nikolić

Gligorević je 26. maja, na osnovu potrage koju je raspisalo Tužilaštvo BiH, uhapšen prilikom ulaska na teritoriju BiH.

Kako je navedeno iz Tužilaštva, on je osumnjičen da je u svojstvu pripadnika Vojske Republike Srpske i jedinice “Bijeli orlovi” Teritorijalne odbrane (TO) Zvornik, tokom 1992. godine postupao protivno odredbama Ženevskih konvencija o zaštiti civilnog stanovništva za vrijeme oružanih sukoba.

“On se tereti da je, zajedno s drugim osobama, dok se u nezakonitom zatočenju nalazio veći broj civila bošnjačke nacionalnosti u selu Liplje, koji su višestruko zlostavljani, a veći broj žena seksualno zlostavljan, došao u kuće u kojima su bili zatvoreni civili, te prijetnjom silom i opasnosti po život počinio silovanje dvije žene”, pojašnjeno je iz Tužilaštva BiH, koje je zatražilo pritvor za Gligorevića 29. maja.

Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) je ranije objavila priču o žrtvama koje su preživjele logor “Liplje”.

Osnovna škola i nekoliko privatnih bošnjačkih kuća su u aprilu 1992. godine pretvoreni u logor “Liplje”, u kojem je bilo zatočeno oko 460 ljudi.

Za zločine počinjene u logoru “Liplje”, na isti način u februaru 2023. uhapšen je Rade Grujić, protiv kojeg je u toku postupak pred Sudom BiH. Grujić se tereti da je, kao pripadnik čete “Snagovo” TO-a Zvornik, silovao ženu bošnjačke nacionalnosti u mjestu Liplje, gdje se nalazio veliki broj civila bošnjačke nacionalnosti, koji su psihički i fizički zlostavljani.

Najčitanije
Saznajte više
Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju