Utorak, 5 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Banja Luka. Foto: BIRN BiH

Na ročištu održanom u Sudu Bosne i Hercegovine krivnju su negirali Rajko i Duško Drljača, Milić Bućan, Goran Jorgić, Goran Bojić, Svetislav Cvijetić, Uroš Grab, Aleksandar Janković, Igor Kljakić, Milenko Letić, Borislav Milaković, Draško Radusinović, Gojko Soldat, Mile Vučković i Goran Savić.

Oni se terete da su, u svojstvu upravnika, zamjenika upravnika i stražara, počinili zločin protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika u periodu od 1992. do 1995. godine u VIZ-u zvanom “Mali logor”, između ostalog, premlaćivanjima, zlostavljanjima, seksualnim zlostavljenjem te drugim nečovječnim postupanjem.

Suđenje u ovom predmetu počet će u zakonski predviđenom roku.

Najčitanije
Saznajte više
Kevac i ostali: Počelo suđenje još šestorici optuženih za zločine u Biljanima
Suđenje šestorici nekadašnjih pripadnika Saničkog bataljona i policije u Ključu za zločine protiv čovječnosti počelo je čitanjem optužnice Tužilaštva Bosne i Hercegovine i uvodnim riječima.
Jevtić i Perišić: S ocem i braćom krenuo prema Tuzli
Na suđenju za zločine nad Srebreničanima u julu 1995. svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je s ocem i braćom krenuo prema Tuzli nakon što su srpske snage ušle u Srebrenicu i kako za oca nije ništa znao dok nisu pronađeni njegovi posmrtni ostaci.
Patković: Torbica Zvonka Rajića
Obradović i ostali: Dopune nalaza i mišljenja vještaka vojne struke