Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Kompleks državnih pravosudnih institucija. Foto: BIRN BiH

Predsjedavajući Sudskog vijeća Zoran Božić na početku ročišta je obavijestio stranke u postupku da je, zbog odlaska sutkinje Mire Smajlović u penziju, došlo do izmjene člana Vijeća, i da je na njeno mjesto imenovana sutkinja Lejla Konjić Dragović, na šta nisu imali pritužbe ni Tužilaštvo ni Odbrana.

“Dat ćemo mjesec dana novom članu Vijeća da se upozna s predmetom”, dodao je Božić.

Nakon ove odluke, tužilac Mersudin Pružan najavio je saslušanje dva svjedoka na narednom ročištu.

Slobodan Perić, branilac optuženog Samardžije, Vijeću je iznio zahtjev da ročišta u ovom predmetu ubuduće zakazuju u rasponu od 15 dana zbog, kako je rekao, medicinskog stanja njegovog branjenika. Predsjedavajući Božić je odgovorio da će odluku o tome donijeti nakon što Vijeću bude dostavljena medicinska dokumentacija optuženog.

Samardžija je optužen u svojstvu člana komande Specijalnog odreda milicije Centra službi bezbjednosti Banja Luka, da je bio dio udruženog zločinačkog poduhvata čiji je cilj bilo trajno uklanjanje bošnjačkog i hrvatskog stanovništva s područja Kotor-Varoši. Na teret mu je stavljen progon civilnog stanovništva 1992. i 1993. godine – nezakonitim zatvaranjem, mučenjem, ubistvima, silovanjem, deportacijom i drugim nečovječnim djelima, kao i uništenje imovine i vjerskih objekata.

Suđenje u ovom predmetu počelo je 1. aprila 2022. godine i trenutno je u toku saslušanje svjedoka Tužilaštva, a posljednje ročište održano je u novembru 2022. godine.

Nastavak suđenja zakazan je 6. marta.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao