Petak, 14 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Jovica Stanišić (lijevo) i Franko Simatović (desno) tokom statusne konferencije u četvrtak. Foto: IRMCT

Rasprava o žalbama u predmetu protiv bivših zvaničnika Službe državne bezbjednosti (SDB) Srbije Jovice Stanišića i Franka Simatovića biće održana u januaru, izjavila je predsjednica Mehanizma, sudija Graciela Gatti Santana.

“Sljedeća statusna konferencija bi trebala biti održana prije kraja januara i zbog rasporeda svih, trenutno je namjeravam sazvati u četvrtak, 19. januara 2023. godine”, kazala je Gatti Santana tokom statusne konferencije održane u četvrtak.

“Takođe sam ostvarila komunikaciju sa svojim kolegama iz Žalbenog vijeća o žalbenom ročištu i nakon ovih konsultacija očekuje se da će se žalbena rasprava u ovom predmetu održati lično, u nedjelji koja počinje od 23. januara 2023. godine”, dodala je ona.

Gatti Santana je objasnila da će datum i raspored ročišta biti dodatno konkretizovani i dostavljeni strankama. Ovo je bila njena prva statusna konferencija u ovom predmetu, otkako je u julu postala predsjednica suda.

Mehanizam je u junu prošle godine, nakon obnovljenog postupka, osudio Stanišića i Simatovića na po 12 godina zatvora zbog njihove uloge u zločinima koje je počinila specijalna jedinica SDB-a Srbije u Bosanskom Šamcu u Bosni i Hercegovini 1992. godine.

Utvrđeno je da su oni, obojica moćne ličnosti koje su ulijevale strah u vrijeme vladavine režima Slobodana Miloševića devedesetih godina, pomagali borcima iz Jedinice za specijalne operacije (JSO) SDB-a Srbije, naoružane policijske jedinice poznate pod nazivom “Crvene beretke“, koje su počinile zločine.

Veći dio statusne konferencije, na kojoj su se i Stanišić i Simatović obratili Sudu, održan je na sjednici zatvorenoj za javnost.

Bivši predsjednik Mehanizma, sudija Karmel Agius, u junu je najavio da će presuda po žalbama u ovom predmetu biti izrečena “otprilike u ovo vrijeme sljedeće godine”.

Stanišić i Simatović su prvobitno 2013. godine oslobođeni krivice, ali je Žalbeno vijeće 2015. godine ukinulo oslobađajuću presudu, zaključivši da su napravljene ozbiljne pravne i činjenične greške. Ponovljeno suđenje počelo je 2017. Obojica su osuđena 2021. I Stanišić i Simatović su se tokom postupka izjasnili da nisu krivi.

Najčitanije
Saznajte više
Sud BiH još uvijek piše presudu Dodiku, rok može biti duži i od mjesec
Sud Bosne i Hercegovine još uvijek izrađuje pisani otpravak presude koju je izrekao Miloradu Dodiku za nepoštivanje odluka visokog predstavnika prije 16 dana. Iako to znači da je prošao najkraći zakonski rok za izradu presude, pravnici pojašnjavaju da je to uobičajena praksa Državnog suda i da može proći mjesec i duže.
NSRS usvojila Nacrt ustava i Zakon o zaštiti ustavnog uređenja kojim se uvodi VRS
Zakon o zaštiti ustavnog uređenja i Nacrt ustava Republike Srpske, koji su poslanici Narodne skupštine dobili sat vremena prije posebne sjednice a kojim se, između ostalog, daje veća autonomija odlučivanja entitetu u odnosu na državu i mogućnost referenduma za secesiju od BiH te uvodi vojska Republike Srpske, usvojen je nakon višesatne rasprave.
Pudar: Početkom aprila iznošenje završnih riječi