Nedjelja, 17 augusta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Logor Sušica u Vlasenici. Foto: BIRN BiH

Okružni sud u Istočnom Sarajevu je u septembru 2021. godine donio prvostepenu presudu i oslobodio krivice Gojgolovića, kojem se na teret stavljalo da je, kao nekadašnji pripadnik Teritorijalne odbrane Vlasenica, kasnije Vlaseničke lake pješadijske brigade pri Drinskom korpusu Vojske Republike Srpske (VRS), u junu 1992. godine u krugu logora “Sušica” silovao i tukao zatvorenicu ovog logora.

“Vrhovni sud Republike Srpske donio je presudu u predmetu Milenko Gojgolović tako što je potvrdio odluku Okružnog suda u Istočnom Sarajevu“, kazali su iz ovoga suda za BIRN BiH.

Ranije je advokat Miodrag Stojanović kazao za BIRN BiH da je prvostepena presuda objavljena usmeno, te da je, usljed nedostatka dokaza, Gojgolović oslobođen.

Tužilaštvo BiH je 2019. godine podiglo optužnicu protiv Gojgolovića, potom je predmet prebačen na Okružni sud u Istočnom Sarajevu, gdje mu se i sudilo.

Gojgolović je prošle godine bio i svjedok Odbrane na suđenju Radetu Gariću, kojeg je Sud BiH osudio na 20 godina zatvora za zločine počinjene u Vlasenici i nad Srebreničanima.

Na ovu presudu ne postoji mogućnost žalbe.

Najčitanije
Saznajte više
Lunapark, zabava i lik Ratka Mladića na vašaru u Bratuncu
Na štandu tradicionalnog Vašara “Makaveji” u organizaciji Opštine Bratunac, istaknuta je zastava s likom Ratka Mladića, osuđenog ratnog zločinca, iako je, kako tvrde sagovornici Detektora, policija bila u blizini.
Naredne sedmice iznošenje žalbi na presudu za silovanje kod Zvornika
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je iznošenje žalbe Odbrane na prvostepenu presudu Zdravku Čvoriću kojom je osuđen na sedam godina zatvora zbog ratnog zločina počinjenog u ljeto 1992. u naselju Divič kod Zvornika.
Osuđeni za zločine nad zarobljenicima u Goraždu traži odgodu zatvora
Transparency International u BiH prijavio Mariju Ćosić zbog sukoba interesa