Četvrtak, 20 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud Bosne i Hercegovine. Foto: Sud BiH

Kako je navedeno iz Tužilaštva BiH, Đurkiću se stavlja na teret da je od 21. juna pa do kraja septembra 1992., kao kriminalistički i KDZ tehničar u Stanici javne bezbjednosti (SJB) Donji Vakuf, te od početka jula do 13. septembra iste godine i upravnik zatočeničkog objekta “Vrbaspromet”, koji je bio pod nadležnošću SJB-a Donji Vakuf, počinio progon civilnog nesrpskog stanovništva općine Donji Vakuf zasnovan na nacionalnoj i vjerskoj osnovi.

“Činio je to protivzakonitim zatvaranjima, mučenjima, prisilnim nestankom i drugim nečovječnim djelima preduzetim u namjeri nanošenja ozbiljnih fizičkih i psihičkih povreda”, stoji u optužnici.

Prema optužnici, on se tereti za progon i nezakonita hapšenja i zatvaranja oko stotinu civila nesrpske nacionalnosti iz objekta SJB-a Donji Vakuf, “Đuđine kuće” i TO magacina, odvedenih u prostorije zatočeničkog objekta “Vrbasprometa”, a zatim mučenja, zlostavljanja, premlaćivanja na surove načine i nečovječna postupanja.

Od takvih postupanja, kako se navodi, dvoje civila je preminulo, a četvero je odvedeno u nepoznatom pravcu, i od tada im se gubi svaki trag a njihova tijela do danas nisu pronađena.

Prema optužnici, Đurkić se tereti za zločin protiv čovječnosti.

Osoba po imenu Miodrag Đurkić se spominjala u više navrata kao upravnik “Vrbasprometa” na suđenju za ratne zločine u predmetu koji se trenutno vodi u Državnom sudu.

U tom predmetu za zločine počinjene nad civilima nesrpske nacionalnosti na području Donjeg Vakufa optuženi su Jovan Šatara, Boško Savković i Sekula Šišić, kao načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Donji Vakuf, komandir i zamjenik komandira Stanice milicije, te bivši policajci Nenad Tanasić i Boško Bilić, Zdravko Balaban u svojstvu načelnika bezbjednosti 19. partizanske brigade Vojske Srpske Republike Bosne i Hercegovine, te Jordan Ilić, nekadašnji vojni policajac ove brigade.

Na teret im je stavljeno protivzakonito zatvaranje civila, ubistva, mučenje, nečovječno postupanje te prisilni nestanak.

Najčitanije
Saznajte više
SIPA-u napustila dvojica uposlenika, a ne 20 kako tvrdi Karan
Dva zaposlena u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) kojima je prebivalište na teritoriji Republike Srpske zvanično su podnijela zahtjev za raskid radnog odnosa sa SIPA-om, ne navodeći svoje razloge, potvrdila je Detektoru glasnogovornica Agencije Jelena Miovčić, dok je ministar unutrašnjih poslova RS-a Siniša Karan ranije rekao da je 20 uposlenika SIPA-e prešlo u ovo ministarstvo.
Veći broj optužnica za ratne zločine, predmetima Tužilaštva BiH obuhvaćena ubistva 1.800 osoba
Državno tužilaštvo je u prošloj godini podiglo 18 optužnica protiv 45 osoba za ratne zločine kojima je obuhvaćeno ubistvo više od 1.800 osoba, rečeno je na sjednici Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) na kojoj su predstavljeni izvještaji o radu pravosudnih institucija.
Direktor SIPA-e Darko Ćulum podnio ostavku