Ponedjeljak, 23 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Kompleks državnih pravosudnih institucija. Foto: BIRN BiH

On je putem svog pravnog zastupnika Siniše Dakića tražio od Državnog suda da obaveže Bosnu i Hercegovinu da mu nadoknadi nematerijalnu štetu u vrijednosti od 15.000 konvertibilnih maraka (KM) zbog narušavanja ugleda i časti nepotrebnim sudskim postupkom, u kojem je oslobođen.

Riviću se za zločine počinjene 1992. na području Prijedora sudilo skupa s Borom Milojicom, koji je osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 20 godina, dok je Rivić pravosnažno oslobođen.

Dakić je od dokaza predložio presude, rješenje o izricanju mjera zabrane, izvještaj o visini penzije, ugovore o kreditima, zdravstveni karton, a od svjedoka je predložio vještaka Abdulaha Kučukalića, svjedoka Tomaša Dragu te tužitelja.

Ispred Pravobranilaštva BiH, Tea Mrnjavac-Brkić je kazala kako se ne protivi i nema primjedbi za predložene dokaze i svjedoke i da nema dokaznih prijedloga, te kako ostaju pri ranijem odgovoru na tužbu u kojoj su se protivili temelju i visini tužbenog zahtjeva.

“Tužitelj nije neopravdano osuđen, niti mu je rješenjem Suda BiH određivan pritvor, a Zakon ne predviđa temelj za naknadu štete zbog toga što je protiv neke osobe vođen kazneni postupak ili što su bile izrečene mjere zabrane propisane Zakonom o kaznenom postupku”, navedeno je u odgovoru.

Ona je tražila da Sud u cijelosti odbije tužbeni zahtjev tužitelja kao neutemeljen.

Postupak po tužbi Rivića će se nastaviti 20. jula, kada je planirano saslušanje predloženih svjedoka.

Najčitanije
Saznajte više
Ponovo odbijen zahtjev Vujadina Popovića za prijevremeno puštanje na slobodu
Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) odbio je zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu Vujadina Popovića, nekadašnjeg načelnika za bezbjednost Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS), kojeg je Haški tribunal osudio na doživotni zatvor za genocid i druge zločine u Srebrenici.
Porodice ubijenih iz Kalinovika traže da Državno tužilaštvo počne raditi svoj posao
Udruženje članova porodica nestalih “Istina – Kalinovik '92” će u nedjelju, 22. juna, obilježiti 33. godišnjicu stradanja civila bošnjačke nacionalnosti u Kalinoviku i ove godine poručuju da institucije trebaju početi raditi svoj posao i procesuirati odgovorne osobe.
Čvorić: Odbrana uložila žalbu na presudu za silovanje
Dvije paralelne istrage za slučaj Viaduct u BiH