Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Sudnica Kantonalnog suda u Bihaću. Foto: BIRN BiH.

“Nije dokazano svojstvo ubijenog vojnika Vojske Republike Srpske, odnosno da li je bio zarobljen ili u aktivnoj borbi, kao ni da li je Isaković naredio ubistvo drugog vojnika ili je to bio borbeni poklič i na šta se naredba odnosila”, rekao je u obrazloženju predsjedavajući Sudskog vijeća Reuf Kapić te dodao da nije dokazano ni ko se nalazio u trećoj zemunici i u kakvom stanju.

Isaković je ranije prvostepenom presudom Kantonalnog suda u Bihaću oslobođen optužbi, nakon čega je Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona (USK) uputilo žalbu Vrhovnom sudu Federacije Bosne i Hercegovine, koji je postupak vratio na ponovno suđenje.

Optužnicom Kantonalnog tužilaštva u Bihaću, Isaković se tereti da je za vrijeme rata i oružanog sukoba između Armije Republike Bosne i Hercegovine (ARBiH) i Vojske Republike Srpske (VRS), kao komandir interventno-diverzantskog voda “Gazije” u sastavu 505. bužimske brigade, ubio jednog zarobljenika. Ovaj vod je u julu 1995. godine, tokom operacija u rejonu Ćorkovače, na prostoru “Suhe međe”, zauzeo položaje napuštenih kontejnera UNPROFOR-a.

Prema navodima optužnice, jedan od vojnika VRS-a se predao u zemunici i ležao na podu bez oružja, a optuženi Isaković je ispalio više metaka u njega i ubio ga. Optuženi Isaković je izašao iz zemunice i rekao: “To se ovako rješava”, navodi se u optužnici, uz dodatak da je Isaković Ibrahimu Đuliću, čiji je predmetni postupak razdvojen i koji se brani šutnjom, naredio ubistvo drugog zarobljenika.

Na presudu je dozvoljena žalba.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Ganić i ostali: Nekoliko puta udaren kundakom
Svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je da je bio u koloni koja je zaustavljena u Dobrovoljačkoj ulici 3. maja 1992., kada su odvedeni u fiskulturnu salu, gdje je dobio nekoliko udaraca.
Ramić Ćamil i ostali: Pregled leša u Višegradu
Svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine kazao je kako je 1993. u Višegradu izvršio pregled leša, za koji je procijenio da je smrt vjerovatno nastala usljed pothranjenosti i mučenja.
Petroviću sedam godina zatvora za silovanje u Brčkom
Milanu Trišiću 15 godina zatvora za zločine u Bratuncu
Radomir Milić: Saznanja o ranjavanju