Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Radovan Paprica i Slavko Ognjenović. Foto: BIRN BiH

Kako je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) potvrdio Ognjenovićev branilac Dejan Bogdanović, Apelaciono vijeće je preinačilo presudu u pogledu odluke o kazni te su obojica, umjesto ranijih na po osam, osuđeni na po sedam godina zatvora.

Radovan Paprica zvani Papro i Slavko Ognjenović zvani Mačak su prvostepenom presudom u decembru 2020. osuđeni na po osam godina zatvora i proglašeni krivim za zločin protiv čovječnosti počinjen u okviru širokog i sistematskog napada vojnih, paravojnih i policijskih snaga Republike Srpske (RS), jer su 9. juna 1992. silovali žensku osobu bošnjačke nacionalnosti u naselju Stara Kolonija u Miljevini.

Ognjenović je, kako stoji u presudi, sa osobom po imenu Neđo iz jedne od baraka u Staroj Koloniji izveo oštećenu, svjedokinju A-1, i uveo je u jedan prazan stan, gdje ju je najprije silovao Neđo i potom se udaljio, nakon čega je u stan ušao Ognjenović, koji je oštećenu ošamario nekoliko puta i silovao je, te joj zaprijetio da će ubiti nju i njenu djecu ako ikome kaže šta se dogodilo.

U presudi se navodi da je oštećena, kada je izašla u hodnik, srela Papricu, koji joj je naredio da se vrati u stan i silovao je, te joj je rekao da nigdje ne ide jer će opet doći, ali je oštećena iskočila kroz prozor.

Istom presudom je optuženima naloženo da oštećenoj isplate iznos od 37.000 konvertibilnih maraka (KM) na ime duševne boli i umanjene životne sposobnosti.

Državno tužilaštvo je u žalbi na ovu presudu zatražilo veće kazne, a Odbrane optuženih da se Paprica i Ognjenović oslobode optužbi ili da se presuda ukine i održi suđenje pred Apelacionim vijećem, ali su u konačnici obojici kazne smanjene za po godinu.

Na ovu presudu ne postoji mogućnost žalbe.

Najčitanije
Saznajte više
Logoraši iz Hadžića traže brže procesuiranje ratnih zločina i pronalazak 51 nestale osobe
Preživjeli iz Hadžića se uoči 33. godišnjice zločina prisjećaju trauma iz logora i traže procesuiranje odgovornih te pronalazak 51 nestalog logoraša.
Sud u Livnu nakon tri godine kašnjenja ispoštovao odluku Ustavnog suda o predavanju nekretnine u posjed
Općinski sud u Livnu je nakon 13 godina pravnog procesa i tri godine od presude Ustavnog suda Bosne i Hercegovine predao u posjed nekretninu kompaniji “Best“ iz Travnika čiji vlasnik, uprkos presudama sudova, godinama nije mogao ući u svoj posjed.