Četvrtak, 3 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

sudnica Sudnica Suda BiH. Izvor: BIRN BiH

Prošlo je godinu dana i više kako su na čekanju “velika” suđenja za zločine u Prijedoru, Janji, Bužimu i drugim gradovima. Ovi predmeti nisu zakazani ni nakon što su u najvećoj sudnici, uz pomoć Misije OSCE-a u BiH, postavljene plastične pregrade, o čemu je Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) ranije pisala.

Sutkinja Minka Kreho, predsjednica Krivičnog odjeljenja Suda BiH, rekla je da optuženi iz ovih predmeta imaju određene mjere zabrane o kojima se izjašnjavaju njihovi branioci, ali su postupci na čekanju.

“Znamo da je proces dugotrajan i da se ovime još više odugovlači, ali nemamo za sada rješenja nego da čekamo da se situacija smiri”, kazala je Kreho za BIRN BiH.

Državni sud razmatrao je i mogućnost razdvajanja ovih predmeta, kako bi se s manjim brojem optuženih moglo nastaviti suđenje u većim sudnicama – “6” i “4”.

“To je bio jedan od prijedloga, od kojeg smo odustali, jer bismo na taj način dodatno maltretirali svjedoke”, objasnila je Kreho, dodavši da, osim kapaciteta sudnica, problem predstavlja i to što su pojedini članovi Vijeća i učesnici u ovim postupcima zaraženi koronavirusom.

BIRN BiH je ranije pisao i o uspostavljanju online suđenja, ali do sada je jedino u predmetu “Respiratori” protiv premijera Federacije BiH Fadila Novalića i ostalih uspotavljeno da se suđenje održano u sudnici moglo pratiti i online, dok suđenja za ratne zločine nikada nisu zakazana na takav način.

Odredbe Zakona o krivičnom postupku Bosne i Hercegovine (ZKP BiH) propisuju da nakon šest mjeseci od održavanja zadnjeg ročišta, stranke u postupku imaju pravo da traže ponovno pokretanje suđenja, što bi svakako bio ogroman problem za već preduge sudske procese.

Advokati u predmetima koji nisu imali ročišta duže od godinu dana, smatraju da će situacija u kojoj se nalazi pravosuđe zbog pandemije, imati nesagledive posljedice. To se najviše ogleda u pravu na efikasno i ekspeditivno suđenje, čime su pogođeni i optuženi, smatra Lejla Čović, advokatica u nekoliko takvih predmeta.

“Gubi se ekspeditivnost i pravo na efikasno suđenje, ali i sam kvalitet suđenja, jer nema kontinuiteta procesa. Kvalitet se gubi i u činjenici da advokati, ali i Tužilaštvo, u cilju dokazivanja svojih teza ne mogu raditi kvalitetan posao jer su ograničeni kontakti sa svjedocima, vještacima i drugim neophodnim licima u postupku. Jednostavno, nema plana, a da ne govorim o umiranju svjedoka, što je i prije pandemije bio problem”, rekla je za BIRN BiH Čović, koja smatra da Sud BiH ipak ima kapacitete i za suđenja s više od osam optuženih.

Suđenje Džemalu Hadžiću i još devetorici optuženih za zločine nad srpskim civilima počinjene 1992. u Čemernom, održano je posljednji put u decembru 2019., dok se Atifu Dudakoviću i još petnaestorici optuženih ročište na suđenju za ubistva više od 300 civila na području Krajine održalo u februaru 2020. godine.

Zijad Nanić s još sedam optuženih tereti se za zločine u Bužimu počinjene 1994. i 1995., i oni su u sudnici posljednji put bili prije više od godinu dana, dok je suđenje Ivi Matuzoviću i još devetorici optuženih za zločine počinjene u Orašju na čekanju pred Sudom BiH od 19. februara prošle godine.

Na čekanju je i suđenje Zoranu Bogdanoviću i još devetorici optuženih za zločine u Janji, te Dušanu Miluniću, koji je s još 13 osoba optužen za zločine počinjene u prijedorskom selu Zecovi.

BIRN BiH je ranije pisao kako predugo čekanje na pravdu utiče na žrtve i svjedoke u ovim postupcima.

 

 

Najčitanije
Saznajte više
Tužilaštvo obustavilo istragu protiv Diane Kajmaković, vraća se na radno mjesto
Državno tužilaštvo obustavilo je istragu protiv Diane Kajmaković, bivše zamjenice glavnog tužioca ovog tužilaštva. Kajmaković je za Detektor potvrdila da se već sutra vraća na posao.
Rješenje Ustavnog suda BiH kao nalog Državnom tužilaštvu za ministra Bukejlovića
Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je rješenje o neizvršenju odluke ovog suda koja se odnosi na privremeno stavljanje van snage Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Republike Srpske, uz obrazloženje da entitetski ministar pravde Miloš Bukejlović donošenjem pravilnika o postupku kandidovanja i izbora prvih članova VSTV-a RS-a nije poštovao konačnu i obavezujuću odluku, što povlači krivičnu odgovornost.
Fotografija sudije Kelemana sa stranačkim funkcionerom SNSD-a