Nedjelja, 9 Marta 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Ratko Mladić. Izvor: MKSJ

Tokom obraćanja sudu Mladić je istakao da je njegovo zdravlje loše, te da je šokiran onim što je vidio u izvještaju iz Pritvorske jedinice Ujedinjenih nacija (UNDU).

“Medicinsko osoblje Pritvorske jedinice može pisati šta hoće, ali to nema veze sa stvarnim stanjem, niti mogu govoriti u moje ime. Želim naglasiti da je moje zdravstveno stanje jako loše i pogoršava se”, kazao je on.

Naglasio je kako je primijetio da se ne može koncentrisati, da mu je otežan govor, stanje nestabilno, kao i da ide od lošeg ka gorem.

Mladić je, između ostalog, istakao kako izvještaji ljekara iz Pritvorske jedinice “sadrže dezinformacije i predstavljaju njegovo zdravlje boljim nego što jeste”.

“Neugodno je iznenađenje da se mojim zdravljem očigledno manipuliše. Godinama čekam liječenje, uz obećanje da će operacija ukloniti anemiju i nikad nisam rekao da sam zadovoljan liječenjem za anemiju ili općenito zdravstvenom njegom u Pritvorskoj jedinici”, kazao je on, dodavši da se nije oporavio.

Mladić je zatražio da dobije svoju kompletnu medicinsku dokumentaciju, pojasnivši da do današnjeg dana ni on ni njegova Odbrana nisu dobili nikakve izvještaje o njegovom zdravstvenom stanju u posljednjih pola godine.

Također, on se žalio što nije u prilici da prima posjete porodice, prijatelja, svojih advokata i medicinskih stručnjaka, te zatražio da mu se što prije omogući primanje nekih posjeta, poštujući mjere izrečene za suzbijanje pandemije koronavirusa.

Član Mladićeve Odbrane advokat Dragan Ivetić je detaljno obrazložio Mladićevo zdravstveno stanje, kao i pitanje medicinske dokumentacije koja nije dostavljena Odbrani.

On je istakao i da operacija nije pomogla s Mladićevim problemom anemije, nego ga je i pogoršala, kao i da su četiri medicinska stručnjaka Odbrane ukazivala da mu je nakon operacije trebalo dati transfuziju krvi.

Odbrana je ukazala i na Mladićevo mentalno stanje.

“Nema sumnje da je doživio pad mentalno-kognitivnih sposobnosti”, rekao je Ivetić, napomenuvši da se u izvještaju iz Pritvorske jedinice još 2014. godine isticalo kako Mladićevo kratkoročno pamćenje nastavlja propadati.

Na kraju statusne konferencije, Odbrana je zatražila da dobije sve medicinske izvještaje iz Pritvorske jedinice, da se žalbeno ročište održi nakon što se izvrši uvid u te izvještaje, te procijeni Mladićevo medicinsko stanje.

Prvostepenom presudom Haškog tribunala Mladić je 2017. godine proglašen krivim za genocid u Srebrenici, progone Bošnjaka i Hrvata, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce, te je osuđen na doživotnu kaznu zatvora.

Na tu presudu Mladić je uložio žalbu, ali je to učinilo i Haško tužilaštvo, tražeći da on bude proglašen krivim i za genocid u još šest općina počinjen 1992. godine.

Mladić je operisan 28. marta ove godine, a ljekari su, kako je navedeno iz MMKS-a, zaključili da se on oporavlja dobro.

Iznošenje žalbi na presudu Mladiću već je ranije odgađano zbog izmjena u Žalbenom vijeću, koje će donijeti konačnu presudu, ali i zbog pandemije koronavirusa.

Ranije ovog mjeseca, MMKS je iznošenje žalbi na presudu zakazao za 25. i 26. august.

Najčitanije
Saznajte više
Međunarodne organizacije podsjetile na obavezu poštivanja odluka Ustavnog suda
Ured visokog predstavnika, Delegacija Evropske unije i Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini podsjetile su u svojim saopštenjima na obavezu poštivanja odluka Ustavnog suda BiH koji je danas privremeno van snage stavio zakone usvojene u Narodnoj skupštini Republike Srpske, dok je Milorad Dodik izjavio da nije kršio nijedan zakon u skladu sa Ustavom i da nije dostupan Državnom tužilaštvu.
Ustavni sud BiH van snage stavio zakone usvojene u Narodnoj skupštini RS-a
Ustavni sud Bosne i Hercegovine privremeno je van snage stavio zakone usvojene u Narodnoj skupštini Republike Srpske prošle sedmice, koji, između ostalog, zabranjuju rad državnih pravosudnih i istražnih institucija u RS-u, predviđaju uspostavljanje entitetskog Visokog sudskog i tužilačkog savjeta, te zakon koji predviđa veću kontrolu nad nevladinim organizacijama i medijima.
Naredne sedmice presuda za zločine u Bužimu
Imaju li službenici SIPA-e osnov da tuže BiH?