Članak

U zatvorima u BiH zabranjene posjete zbog pandemije i uvedene preventivne mjere

24. Marta 2020.15:15
Preventivne higijenske i epidemiološke mjere, u cilju sprečavanja širenja zaraze uzrokovane koronavirusom, poduzimaju se u svim kazneno-popravnim zavodima i u njima nema zaraženih, rečeno je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).

Brankica Arežina, sekretar Ministarstva pravde Republike Srpske (RS), kazala je da se poduzimaju sve predložene mjere, te da nema zaraženih u šest kazneno-popravnih zavoda u ovom entitetu. Iz Federalnog ministarstva pravde su također potvrdili da se mjere nadležnih institucija poduzimaju i da su proslijeđene zavodima.

Dragan Granzov, upravnik pritvorske jedinice Ministarstva pravde BiH, rekao je da je ova pritvorska jedinica prije više od mjesec dana poduzela preventivne mjere i zabranila posjete.

“Svaki dan vrši se pregled pritvorenika. Imamo dobru zdravstvenu službu i službu obezbjeđenja, koje zajedno sarađuju u svim postupanjima iz svoje nadležnosti. Nema zajedničkog druženja pritvorenika, nema zajedničkih aktivnosti, obustavili smo i prijem štampe jer svaka ćelija ima TV”, kazao je Granzov.

Redžo Kahrić, direktor Kazneno-popravnog zavoda (KPZ) Zenica, u kojem je smješteno 750 osuđenika i pritvorenika, za BIRN BiH je rekao da nema zaraženih, te da osobe koje dolaze na izdržavanje kazne i pritvor idu 15 dana u izolaciju.

Kahrić je naglasio da su osuđenici koji se destruktivno ponašaju i prave probleme također izolovani.

“Mi smo se pripremili za ovakvu situaciju prije instrukcija Vlade Federacije 12. marta. Bio nam je cilj da nabavimo ono što nam je potrebno – dezinfekcionog sredstva da nabavimo što više, te svake sedmice vršimo dezinfekciju svih prostorija. Sve smo mi to ranije pripremili, a 12. marta dobili smo instrukcije od Vlade i obustavili smo posjete i sve ono što je neophodno da spriječimo bilo kakav kontakt”, kazao je Kahrić, dodavši da je obustavljen i rad na gradnji jednog od paviljona kako neko ne bi unio virus.

Poduzete su, prema Kahriću, i mjere u cilju sprečavanja širenja panike.

“Obezbijedili smo ono što je njima potrebno. Mogu da prime novac. (…) Njima je najviše potreban novac da mogu kupiti telefonsku karticu, da mogu zvati porodicu, jer nema drugih komunikacija. Telefoni su uvijek bili ograničeni, međutim sad nisu ograničeni. Ujutro odmah od sedam, do 22 mogu da zovu svoju porodicu”, rekao je Kahrić.

On je dodao da su šetnje raspoređene i da je sa svim zatvorenicima obavljen razgovor i da im je kazano kako treba da se ponašaju u trenutnoj situaciji jer je sada disciplina ključna. Kako je ispričao, 90 posto osuđenika poštuje pravilnike, zakonske i podzakonske akte, ali da uvijek ima onih koji ne poštuju, te koriste priliku da iskoriste vanredno stanje “da stvore nered”.

“Rečeno im je da ako neko u ovoj vanrednoj situaciji napravi nered da ostvari neki svoj cilj, da će biti mnogo rigoroznije i teže kažnjen i da neće moći dobiti nikakvu pogodnost, unutrašnju ili vanjsku. Isto tako im je rečeno, kad uspijemo prevazići ovo sve, da će posjete biti od sedam do 18, da 750 ljudi vidi svoje porodice”, kazao je on, dodajući da službene osobe nose rukavice i maske, te da su osuđenici tokom vikenda sašili 1.500 maski.

“Sad nemamo tog materijala i hoćemo da nabavimo materijal, da to šijemo ako bude trebalo, za Vladu ili bilo koga”, rekao je Kahrić.

Mladen Krpan, uposlenik KPZ-a Sarajevo, za BIRN BiH je kazao da Uprava zatvora zajedno sa zdravstvenom službom poduzima sve mjere, te da se sva “sumnjiva lica stavljaju u izolaciju”.

“Testiranja na koronavirus će se obavljati onda kad neko bude identifikovan kao potencijalno zaražen”, rekao je Krpan, dodavši da za sada nije testiran niko iz zatvora.

 

Albina Sorguč