Članak

Zatraženo produženje pritvora za “instruktora ISIL-a” vraćenog iz Sirije

17. Marta 2020.15:47
Tužilaštvo BiH zatražilo je produženje pritvora Armenu Dželki nakon što ga je optužilo za organizovanje terorističke grupe zbog ratovanja u Siriji i Iraku.

This post is also available in: English

Odbrana je predložila određivanje mjera zabrane, navodeći da nema opasnosti da optuženi pobjegne ili ponovi krivično djelo.

Tužilaštvo smatra da su ostali svi razlozi za pritvor Dželki, koji mu je ranije određen po svim zakonskim osnovama – zbog opasnosti od bjekstva, uticaja na svjedoke, ponavljanja djela i uznemirenja javnosti.

Tužilac Dubravko Čampara je istakao da je Dželko na ratištu u Siriji i Iraku proveo skoro šest godina i da je učestvovao u borbama kao vojnik i instruktor ISIL-a. Tom prilikom, kako je dodao, sklopio je poznanstva i mogao bi iskoristiti priliku da napusti BiH, posebno u vrijeme kada su u fokusu pandemija i migrantska kriza. Kao dodatni razlog je naveo da su dvije supruge i dvoje djece optuženog i dalje u Siriji.

“Postoji opasnost da će optuženi ponoviti krivično djelo ako se nađe na slobodi, pogotovu u haosu od korone i migrantske krize… kada nam fali graničnih policajaca”, kazao je Čampara.

Tužilac je rekao da je više svjedoka prepoznalo Dželku iz Sirije i da postoji bojazan da bi mogao uticati na njih.

“Ovaj čovjek je zarobljen u Baguzu u februaru 2019. To je bilo posljednje uporište ISIL-a u svijetu. Dakle, nikom iz te grupe nije palo na pamet da odstupi”, kazao je Čampara.

On je dodao da su zločini ISIL-a najstrašniji koje je svijet vidio od rata u BiH i da bi puštanje ljudi koji su bili njegovi pripadnici poremetilo javni red i mir.

Odbrana je naglasila da je Dželko otišao u Siriju u februaru 2013. godine, kada ISIL nije bio teroristička organizacija, u vrijeme “Arapskog proljeća”, kada su bili borci za slobodu i demokratiju.

Branilac Senad Dupovac je rekao da se iz Sirije vratilo blizu 50 ljudi, koji nisu procesuirani, i da niko od njih nije napravio neko nedjelo.

On je naveo da se Dželko, za razliku od onih koji su bili sami, nije mogao vratiti jer je imao dvije žene i dvoje djece.

Branilac je istakao da je Dželko teško ranjen 2015. godine i da nije mogao ratovati sve i da je htio, a skoro cijelu 2019. proveo je u logoru.

U vezi sa uticajem na svjedoke, Dupovac je kazao da su oni već dali izjave koje mogu biti korištene u slučaju da na suđenju dođe do promjena u iskazima.

Naglasio je da su granice zatvorene i da su druge države postavile vojsku, zbog čega se ne bi ni mogao vratiti u Siriju. Dodao je da je porodica optuženog u kampu.

Dupovac je ocijenio i da je uznemirenje javnosti neosnovan argument, navodeći da niko ne spominje slučajeve Gavrila Stevića ili Ibre Ćufurovića, koji su takođe procesuirani zbog učešća na stranim ratištima.

Dželko je u decembru 2019. godine vraćen u BiH sa još šestoricom, također osumnjičenih za učešće na stranim ratištima. Protiv Dželke i još dvojice je podignuta optužnica, a protiv ostalih se i dalje vodi istraga.

Marija Taušan


This post is also available in: English