Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

“Optuženi mi sugeriše da želi da prizna krivnju. Rekao je: ‘Neću više, priznat ću’”, kazao je Dupovac, nakon čega je nastavljeno saslušanje zaštićenog svjedoka “A”.

Nakon saslušanja svjedoka, Dupovac je ponovo rekao da optuženi želi priznati krivicu.

“On želi da to prizna”, kazao je Dupovac.

Optužnica tereti Ćufurovića da je pod imenom Abu Kasim Albosni učestvovao u terorističkim aktivnostima, pružao pomoć i borio se na strani snaga ISIL-a u Siriji, u jedinici “Bejt Komandos”, koja je kasnije promijenila ime u “El Aksa”.

Predsjedavajuća sutkinja Hasija Mašović zamolila je Dupovca i Ćufurovića da ne donose ishitrenu odluku.

“Danas ne bismo stigli nastaviti proceduru. Objasnite mu posljedice priznanja krivnje. Zbog pravičnosti postupka, prava optuženog, treba da razgovarate”, rekla je Mašović.

Dupovac je naveo da će u roku od sedam dana obavijestiti Sud šta planira i da li će biti priznanje krivice ili će se suđenje nastaviti.

Na ovom ročištu je, uz distorziju slike, iz druge prostorije svjedočio zaštićeni svjedok “A”, koji je ispričao da je u Manbiju pored drugih bh. građana vidio Ibru Ćufurovića, dodavši da bio pripadnik jedinice “Bejt Komandos”, koja je kasnije promijenila naziv u “El Aksa”.

Naglasio je da je grad Manbij kontrolisao ISIL, te da su borci iz “El Akse” bili u okviru ISIL-a.

“Sreli smo se u jednoj kući, gdje je bilo mjesto jedinice. Svi koji su bili tu, znalo se zbog čega su tu. Bili su naoružani, i Ibro Ćufurović je imao automatsku pušku, isto ko i svi ostali”, kazao je svjedok.

Naveo je da su išli na straže, pretežno u predio na granici s Irakom.

“Po pričama, tu je bilo borbi”, rekao je svjedok, napomenuvši da su mu to kazali optuženi i osobe koje su bile s njim.

Dodao je da je Ćufurovića – kojeg je prepoznao u sudnici – posljednji put vidio u aprilu 2016. godine u Siriji.

Svjedok je potvrdio da se Ćufurović htio vratiti u BiH, te da je pokušao kupiti lažnu kartu kako bi otišao iz Sirije.

“Tako sam dobio informaciju iz vojne policije”, rekao je svjedok.

Naredno ročište zakazano je za 18. decembar.

 

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.