Informacija Crvenog križa o Ibri Ćufuroviću
godine rezolucijom Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) stavljen na listu terorističkih organizacija.
Mario Janeček, šef Odsjeka za borbu protiv terorizma Ministarstva sigurnosti, kazao je da Bosna i Hercegovina, kao članica UN-a, postupa u skladu s aktima i rezolucijama ovog međunarodnog tijela, kao i da je ISIL duži period predmet interesovanja Ujedinjenih nacija.
“Članice UN-a rade na provođenju restriktivnih mjera. Moraju spriječiti te osobe da napuste zemlju, blokirati im sredstva, spriječiti ih da dođu do bilo kakvog oružja i procesuirati ih”, rekao je svjedok.
Informacije, kako je pojasnio, koje dobija odsjek u kojem on radi, stižu međunarodnom razmjenom.
Na upit Odbrane da li je ministarstvo posjedovalo informacije o kretanju Ćufurovića u Siriji, Janeček je odgovorio da to moraju pitati nadležne policijske agencije.
“Informacije dobijamo u međunarodnoj razmjeni i prosljeđujemo ih nadležnim policijskim agencijama”, pojasnio je svjedok.
Odbrana je svjedoku predočila akt u kojem je, prema riječima branioca Senada Dupovca, navedeno da je Ćufurović zarobljen u Siriji i da se od 18. marta 2018. nalazio u kampu Al-Maliki pod kontrolom Kurda, a Janeček je kazao da se ne radi o dokumentu Ministarstva sigurnosti.
“Ovdje se radi o redovnoj razmjeni informacija sa Crvenim križem, koje su ustupili našem Ministarstvu vanjskih poslova. Informacije su izvan naših nadležnosti, radi se o nečemu što nam je dao Crveni križ”, dodao je svjedok.
Optužnica tereti Ćufurovića da je pod imenom Abu Kasim Albosni učestvovao u terorističkim aktivnostima, pružao pomoć i borio se na strani snaga ISIL-a u Siriji, u jedinici “Bejt Komandos”, koja je kasnije promijenila ime u “El Aksa”.
Nastavak suđenja je 16. oktobra.