Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Državno tužilaštvo tereti Stevića da je tokom 2014. godine preko Beograda i Moskve otišao u ukrajinsku regiju Lugansk, gdje se pridružio jedinici “Jovan Šević”. Prema navodima iz optužnice, Stević je zadužio oružje i uniformu te do kraja septembra 2014. godine obavljao različite vojne aktivnosti, poput patroliranja na punktovima.

Stević se ranije trebao izjasniti o krivici, ali se na prošlom ročištu za izjašnjenje nije pojavio pa mu je poziv bio poslan putem policije u Banjoj Luci. Sutkinja Dalida Burzić je tokom ročišta rekla da policija ni ovaj put nije mogla pronaći Stevića na adresi boravka. On je kazao da na navedenoj adresi u Banjoj Luci živi već četiri godine kao podstanar i da ga komšije poznaju.

Stević je rekao da je nezaposlen, neoženjen i da nema djece, da je diplomirani pravnik, ali da se tim poslom ne bavi, nego da živi od novinarskog i drugog samostalnog rada.

Optužnica protiv Stevića je prva koju je Državno tužilaštvo podiglo za boravak na ratištu u Ukrajini i pridruživanje stranim paravojnim i parapolicijskim formacijama u toj zemlji. U Srbiji je nedavno obustavljena istraga protiv Bratislava Živkovića, koji se na fotografijama iz Ukrajine može vidjeti uz Stevića. Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) je ranije pisala o vezama bivših ruskih dobrovoljaca u BiH sa onima koji se sada nalaze u Ukrajini.

Pred Sudom BiH su za ratovanje u Siriji, ili planiranje i poticanje odlazaka na ovo strano ratište, do sada osuđene ukupno 24 osobe, na oko 50 godina zatvora.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.