Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Balističar Adem Čelik istaknuo je da mu je na vještačenje dostavljen i drveni kundak koji je bio odvojen od puške, te da je utvrdio da on pripada “kalašnjikovu” marke Zastava 7,62 puta 39 milimetara.

“Vojna automatska puška je ispravna i pucano je ranije iz nje i nije čišćena nakon pucanja”, kazao je Čelik, dodavši da 404 metka koja je vještačio spadaju u vojnu municiju i odgovaraju puški marke Zastava, te da nemaju nedostataka i oštećenja i da su spremni za upotrebu.

Vještak je odgovarajući na pitanja Hastorovog advokata Izeta Baždarevića rekao da se ne može utvrditi kada je izvršeno pucanje iz puške.

“Moj branjenik tvrdi da je to oružje ostalo iza rata”, kazao je Baždarević.

Za terorizam se zajedno s Maksimom Božićem sudi i Hastoru.

Tužilaštvo BiH tereti Hastora i Maksima Božića za planiranje i pripremanje terorističkog napada. Božić je optužen da je planirao i pripremao nabavku sredstava te preduzimao druge radnje kako bi izvršio napad na zgradu Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u Sarajevu i zgradu Ministarstva unutrašnjih poslova Tuzlanskog kantona (MUP TK).

Hastor, je, prema optužnici, u martu 2018. obezbijedio prostorije vlastite porodične kuće, gdje su, za potrebe izvršenja Božićevog planiranog čina, pohranili nelegalno nabavljeno oružje, ubojita sredstva, municiju i vojnu opremu.

Božićeva advokatica Džema Hasanagić izjavila je da nalaz vještaka smatra irelevantnim jer oružje ne pripada njenom branjeniku.

“Oružje nije nađeno kod mog branjenika”, kazala je Hasanagić.

Sudija Anđelko Marijanović rekao je na ovom ročištu da pritvorska jedinica Suda BiH traži premještaj Božića, dodavši da će Sud donijeti odluku po ovom zahtjevu.

Nastavak suđenja planiran je za 21. januar.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.