Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

“Ured disciplinskog tužioca Visokog sudskog i tužilačkog vijeća želi vas informisati da je registrovao pritužbe po službenoj dužnosti vezano za sve navode povodom spomenutog izricanja presude”, navedeno je iz Ureda diciplinskog tužioca.

U petak je Apelaciono vijeće Državnog suda pravosnažno oslobodilo Orića i Muhića optužbi za ubistvo srpskih zarobljenika u Srebrenici i Bratuncu. Izricanju presude nije prisustvovao tužilac Miroslav Janjić, koji je za BIRN BiH rekao da je to uradio iz protesta.

“Da bih bio na izricanju, morala bi biti izrečena presuda. Da bi presuda bila izrečena, mora je izreći sud. Da bi sud bio Sud BiH, u sudnici bi trebali biti i Srbi”, kazao je Janjić za BIRN BiH nakon presude.

Ovakvu reakciju su istog dana osudili iz Državnog tužilaštva, gdje su rekli da “izrečeni stav tužioca Janjića nije stav Tužilaštva BiH”.

U trenutku pisanja ovog teksta Janjić nije mogao za BIRN BiH komentarisati navode Ureda disciplinskog tužioca, kazavši da o njima još uvijek nije obaviješten.

Iz Državnog tužilaštva nisu mogli komentarisati da li će biti pokrenuta bilo kakva sankcija prema Janjiću, rekavši da ostaju pri tome da “izrečeni stav tužioca Janjića nije stav Tužilaštva BiH”.

Izricanju presude Oriću i Muhiću nisu prisustvovali, osim Janjića, ni dvojica sudija Apelacionog vijeća – Dragomir Vukoje i Senadin Begtašević.

Na upit o razlozima njihovog odsustva, iz Državnog suda su za BIRN BiH naveli da još uvijek čekaju njihovo izjašnjenje.

• Ovaj tekst je izmijenjen zbog tehničke greške u citatu tužioca Miroslava Janjića

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.