Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Predsjednik Državnog suda Ranko Debevec je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) kazao da je saopštenje za javnost na neki način apel za uređenje medijskog prostora kroz “vaspitanje u novinarstvu”.

“Nažalost, tog vaspitanja kod nas jako malo ima”, kazao je Debevec, dodavši da je saopštenje Suda u vezi s krivičnim postupcima koji su u toku, te napadima na sudije koji vode postupke.

U saopštenju se navodi da nadležne institucije zakonskim tekstom treba da predvide pravila o medijskom izvještavanju u vezi s krivičnim postupcima, kako bi se na jasan i nedvosmislen način uveo red u ovaj segment medijskog rada, te sloboda izražavanja pravilno percipirala u našem pravnom poretku i praksi, u skladu s Ustavom i međunarodnim dokumentima.

“Razgovarali smo u više navrata o tome. Zakonski se to teže može urediti, ali određenim podzakonskim aktima koji se odnose na Regulatornu agenciju za komunikacije (RAK) bi moglo. Djeluje malo kao apstraktno, ali bi se određenim podzakonskim aktima i aktima RAK-a moglo urediti stanje”, smatra Debevec.

Stanovište Suda BiH je da RAK BiH u okviru svoje nadležnosti, a u skladu s međunarodnom standardima, treba dopuniti normativni okvir koji se odnosi na izvještavanje o sudskim postupcima te uočene nepravilnosti u praksi na adekvatan način korigovati.

“Znamo šta je sloboda izražavanja i do koje mjere ona može ići. Ali, komentarisati prvostepene presude sudija, da su one sramotne ili ispravne, što je praksa mnogih medija, jeste van pameti”, smatra Debevec.

U saopštenju je zatraženo i od međunarodnih organizacija da se poveća saradnja između medija i pravosudnih institucija, te je upućen poziv medijima da profesionalnije izvještavaju.

Imajući u vidu osjetljivost predmeta ratnih zločina te važnost provođenja sudskih postupaka za ova djela, a naročito imajući obzira prema žrtvama, nužno je izbjegavati tendenciozno i bombastično izvještavanje, kao i netačno i maliciozno komentarisanje u vezi s ovim predmetima.

Ovakvo neprofesionalno postupanje nesumnjivo vrijeđa dignitet Suda Bosne i Hercegovine, zadire u najdublja osjećanja žrtava, te produbljuje međunacionalne tenzije, što nikaliko ne doprinosi demokratizaciji bh. društva, zaključio je Debevec.

Povezane vijesti
Saznajte više
Beograd: Husein Mujanović osuđen na deset godina zatvora
Sud u Beogradu osudio je Huseina Mujanovića na deset godina zatvora zbog premlaćivanja Srba u zatvoru kojeg je prema optužnici tokom rata vodila Armija Bosne i Hercegovine (ABiH) u blizini Sarajeva.
Vještačenje o finansijskim gubicima ribnjaka Ramiza Halilovića
Na ročištu po tužbi Ramiza Halilovića protiv Bosne i Hercegovine, vještakinja ekonomske struke zaključila je da je njegova firma bila u gubitku 143.000 konvertibilnih maraka (KM) u periodu od 2013. do 2018. godine.