Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Portparolka policije USK-a Snježana Galić rekla je da se dvije osobe sumnjiče za ubistvo migranta.

“Radi se o jednom licu koje je 1985. godište i koje je iz Alžira i drugom koje je 1996. godište iz Palestine, koja se sumnjiče za izvršenje krivičnog djela ubistvo u Velikoj Kladuši”, kazala je Galić.

Ona je rekla da su pripadnici policije u nedjelju proveli opsežnu akciju pretresa Đačkog doma i Doma penzionera te drugih objekata i prostorija koje za smještaj koriste migranti u Bihaću.

Cilj pretresa, koji se provodio po naredbi Općinskog suda u Bihaću, bio je pronalazak tragova i predmeta koji potječu iz krivičnih djela, kao tragova i predmeta koji se koriste za vršenje prekršaja. U akciji je učestvovalo je više od 100 policijskih službenika Uprave policije USK-a, a slične aktivnosti bit će provedene narednih dana i u Velikoj Kladuši i Cazinu.

“Pripadnici policije su u objektima Đačkog doma u Borićima, nedovršene zgrade Doma penzionera i drugim lokacijama za koje su postojala operativna saznanja da se koriste za smještaj migranata, pronašli, između ostalog, 36 noževa, dvije palice, čekić, skalpele, noževe za skalpel, makaze i odvijače. Nakon izvršenog pretresa, Sudu će biti dostavljen izvještaj o izvršenom pretresu i obavijest Službi za poslove sa strancima”, kazala je Galić.

Osuđujući ksenofobične izjave građana nakon ubistva u Velikoj Kladuši, bihaćki gradonačelnik Šuhret Fazlić je na konferenciji za novinare ponovo zatražio snažnije djelovanje nadležnih državnih organa.

“Lokalne zajednice se ne mogu same nositi s problemom migranata”, rekao je Fazlić.

Iz “Crvenog krsta” Bihać su kazali da preko dva mjeseca koordiniraju aktivnosti oko prihvata i zbrinjavanja izbjeglica u Bihaću i da očekuju pomoć države jer su na izmaku snaga.

Prema podacima policije, u Bihać dnevno dolazi između 50 i 70 migranata.

Granični prijelaz Velika Kladuša – Maljevac, prema pisanju medija, zatvoren je u ponedjeljak oko 13 sati, nakon što su prema njemu organizovano krenuli migranti koji su se zaputili u Hrvatsku.

Ministar policije USK Anel Ramić za BIRN BiH kazao je da su policijski službenici već odblokirali granični prelaz.

“To je već riješeno na isti način na koji je to urađeno prije nekoliko sedmica”, rekao je on.

Povezane vijesti
Saznajte više
Beograd: Husein Mujanović osuđen na deset godina zatvora
Sud u Beogradu osudio je Huseina Mujanovića na deset godina zatvora zbog premlaćivanja Srba u zatvoru kojeg je prema optužnici tokom rata vodila Armija Bosne i Hercegovine (ABiH) u blizini Sarajeva.
Vještačenje o finansijskim gubicima ribnjaka Ramiza Halilovića
Na ročištu po tužbi Ramiza Halilovića protiv Bosne i Hercegovine, vještakinja ekonomske struke zaključila je da je njegova firma bila u gubitku 143.000 konvertibilnih maraka (KM) u periodu od 2013. do 2018. godine.