Tužilac: “Svjedocima na suđenju Kelmendiju je prijećeno smrću” (VIDEO)
This post is also available in: English
Hughes je u razgovoru za Balkansku istraživačku mrežu (BIRN) kazao da je zadovoljan što je Kelmendi proglašen krivim i osuđen na šest godina zatvora za trgovinu heroinom.
“Isto tako, razočaran sam što je Kelmendi oslobođen krivice za organizirani kriminal i ubistvo Ramiza Delalića, kojeg mnogi u BiH smatraju velikim ratnim komandantom i herojem rata u BiH”, rekao je Hughes, koji je najavio da će uložiti žalbu na oslobađajući dio presude.
Naser Kelmendi osuđen je prošle sedmice u Osnovnom sudu u Prištini na šest godina zatvora zbog stavljanja u promet oko 25 kilograma heroina. Istom presudom je oslobođen krivnje za ubistvo Ramiza Delalića, organizovani kriminal i ostala djela koja su mu optužnicom Specijalnog tužilaštva Kosova stavljena na teret.
Međunarodni tužilac misije EULEX-a je kazao da je problem u dokazivanju nastao jer je veći broj svjedoka promijenio iskaze.
“Mislim da je važno naglasiti da smo prije i tokom suđenja imali situaciju da je mnogim svjedocima prijećeno smrću, a imali smo dokaze da su neki potplaćeni ili im je nuđeno mito. Da biste probili dobro organiziranu kriminalnu mrežu, jedini način jeste da dobijete članove te organizacije da svjedoče, a profil ovih ljudi je takav da oni imaju slabo obrazovanje, nemaju zaposlenje, imaju kriminalnu prošlost i lako ih je potplatiti ili im prijetiti”, rekao je Hughes.
Na pitanje da li postoje dokazi o pokušajima uticaja na svjedoke, Hughes je kazao da postupak pred Sudom BiH protiv Fahrudina Radončića “potvrđuje da postoje dokazi”.
Protiv Radončića se u Sudu BiH vodi postupak za ometanje rada pravosuđa, po optužnici da je naredio izvršenje pritiska na Azru Sarić da lažno svjedoči u postupku protiv Kelmendija na Kosovu, dok su izvršioci bili Bilsena Šahman i Bakir Dautbašić.
Optužnica protiv Kelmendija je podignuta 2014., a suđenje je počelo sredinom januara naredne godine. Za Kelmendijem je Sud BiH raspisao potjernicu nakon što nije pronađen u državi u septembru 2012. godine, kada su policijske agencije započele s realizacijom akcije kodnog naziva “Lutka”, usmjerene na borbu protiv organizovanog kriminala.
Po toj potjernici je uhapšen u Prištini u maju 2013. godine, ali s obzirom na to da Kosovo i BiH nemaju ugovor o izručenju, Kelmendiju se sudi u Prištini.
Tokom postupka u Osnovnom sudu u Prištini, saslušan je i određeni broj svjedoka iz BiH, među kojima i delegat Doma naroda Državnog parlamenta Radončić, koji je iskaz u ovom postupku dao na nekoliko ročišta.
Hughes je rekao da je vođenje postupka protiv Kelmendija bilo otežano činjenicom da su svi dokazi u BiH, te da je pet puta dolazio u Sarajevo kako bi prikupio dokaze.