Restriktivnije kazne za boravak na stranim ratištima
Zastupnički dom usvojio je u prvom čitanju Prijedlog izmjena Krivičnog zakona, čiji je predlagač Aleksandra Pandurević.
U obrazloženju Prijedloga stoji da djela terorizma, protuzakonitog formiranja i pridruživanja stranim paravojnim ili parapolicijskim snagama i druga protiv integriteta države jesu djela najveće društvene opasnosti, zbog čega je potrebno primijeniti represivnije odredbe, odnosno onemogućiti zamjenu zatvorske kazne za novčanu, kao i prijevremeno puštanje osuđenih osoba na slobodu.
Pandurević je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) kazala da je zadovoljna što su njene kolege “otišle i dalje od inicijalnog prijedloga”.
“Dakle, lica koja su do sada osuđivana na zatvorsku kaznu do godinu dana više neće moći tu kaznu zamijeniti novčanom. Kazne su i pooštrene pa maksimalna kazna više neće biti pet, već osam godina”, pojasnila je Pandurević.
Ona smatra da ovakvim postupkom BiH šalje jasan signal prema Evropskoj uniji da se s ovim problemom nosi odgovorno.
Jasmin Ahić s Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije u Sarajevu upozorava da bi represivnijim pristupom moglo biti ugroženo “biće krivičnog djela koje određuje proporcionalnu sankciju”.
“Dokazati u postupku na Sudu, ukoliko optuženi ne priznaju optužbe koje im se stavljaju na teret, bit će vrlo teško. Postojeća sankcija je doprinijela tome da sami prihvate optužbe i da uz nagodbu prihvate sankciju. U 90 posto slučajeva, kada su u pitanju ova djela, ne bi se moglo dokazati da je neko učestvovao i počinio određeno zlodjelo”, smatra Ahić.
Prijedlog izmjena zakona upućen je procedurom u Dom naroda.
Do sada su dvojica osuđenika za djela terorizma pred Sudom BiH zatvorsku kaznu zamijenili novčanom. Senad Koštić, koji je osuđen na godinu dana zatvora zbog pokušaja pridruživanja stranim paravojnim formacijama u Siriji, zamijenio je zatvorsku kaznu za novčanu i platio 36.000 konvertibilnih maraka (KM). Nedžad Mujić je za nešto manje od devet mjeseci zatvora platio 26.000 maraka.