Nedjelja, 20 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

U izlaganju u New Yorku, Meron je podsjetio da će rasprava o žalbi Tužilaštva na prvostepenu oslobađajuću presudu Šešelju, koju je u martu prošle godine izrekao Haški tribunal, biti održana 13. decembra.

Šešelj je prvostepenom presudom Tribunala bio oslobođen krivice za ratne zločine u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH.

Meron je najavio i da će pravosnažna presuda bivšem predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću, kako se očekuje, biti izrečena “do kraja 2019. godine”.

Rasprava o žalbama Odbrane i haških tužilaca uloženim na prvostepenu presudu, kojom je Tribunal osudio Karadžića na 40 godina zatvora, biće održana “u drugoj četvrtini 2018. godine”, kazao je Meron.

Tribunal je u martu prošle godine proglasio Karadžića krivim za genocid u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Meron je predsjednik Sudskog mehanizma, pravnog nasljednika Haškog tribunala, pred kojim se vode žalbeni postupci.

Savjetu bezbjednosti obratio se i glavni tužilac Serge Brammertz, koji je povodom gašenja Haškog tribunala rekao da je ova institucija ostvarila “značajan uspjeh, donoseći neku vrstu pravde za mnoge žrtve”.

On je dodao, međutim, da je u regionu izostalo pomirenje.

“Osuđeni ratni zločinci se gledaju kao heroji, dok se žrtve ignorišu… Razlog za to je nedostatak volje u regionu da se prihvate zločini, posebno među političarima. Nažalost, previše je onih koji slušaju ratne zločince koji se kriju iza maske kolektivne odgovornosti. Ali zločine nisu činile nacije, već pojedinci, a posebno političke i vojne vođe”, kazao je Brammertz.

Prema njegovim riječima, najvažniji zadatak sada pada na leđa tužilaštava u regionu, koja moraju nastaviti procesuiranje najodgovornijih za ratne zločine.

Predsjednik Haškog tribunala Carmel Agius rekao je da je “žalosno” ono što se desilo prošle sedmice na izricanju presude za zločine počinjene u Herceg-Bosni, ali je dodao da to ne smije zasjeniti pozitivan rad Tribunala.

“Zadaci koji su nam povjereni bili su zastrašujući, iskustva otrežnjavajuća. Isporučili smo pravdu progoneći zločine koje su počinili pojedinci – ponavljam pojedinci, ne narodi, ne zemlje, ne vlade. To smo učinili na objektivan i učinkovit način. Razvili smo i implementirali strategije i načine da unaprijedimo učinkovitost”, istakao je on.

Haški sud se ovog mjeseca gasi nakon 24 godine postojanja.

Najčitanije
Saznajte više
Beograd: Husein Mujanović osuđen na deset godina zatvora
Sud u Beogradu osudio je Huseina Mujanovića na deset godina zatvora zbog premlaćivanja Srba u zatvoru kojeg je prema optužnici tokom rata vodila Armija Bosne i Hercegovine (ABiH) u blizini Sarajeva.
Vještačenje o finansijskim gubicima ribnjaka Ramiza Halilovića
Na ročištu po tužbi Ramiza Halilovića protiv Bosne i Hercegovine, vještakinja ekonomske struke zaključila je da je njegova firma bila u gubitku 143.000 konvertibilnih maraka (KM) u periodu od 2013. do 2018. godine.