Članak

Snimanje Kordića u dogovoru sa SIPA-om

21. Novembra 2017.16:59
Na suđenju za zloupotrebe u mostarskom uredu Službe za poslove sa strancima, svjedokinja Tužilaštva BiH je rekla da je na jedan od sastanaka sa optuženim Borisom Kordićem došla ozvučena i da je to bilo u dogovoru s Državnom agencijom za istrage i zaštitu (SIPA).

Angela Croce je tokom unakrsnog ispitivanja kazala da je bila odgovorna za organizacije “Novi horizonti“ i “Regina della Pace” u Italiji, dok je u BiH njena uloga bila da nadgleda aktivnosti, pošto nije bila direktor. Dodala je da su organizacije bile humanitarnog, a ne vjerskog karaktera.

Na pitanje Kordićevog branioca Ragiba Hadžića da li je Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) jednu od ove dvije organizacije kaznila 40.000 maraka, svjedokinja je odgovorila da nije bilo kazni, ali da su sa UIO-om dogovorili način plaćanja poreza na dodatnu vrijednost.

“U periodu od 2012. do 2014. smo imali 44 inspekcije koje su uputila različita ministarstva. Jedna je bila, između ostalog, zbog dvije volonterke, druga zato što nije bila okačena zastava BiH, a jedna je bila što u prodavnici suvenira nisu bile naznačene cijene na proizvodima”, rekla je svjedokinja.

Nije se mogla sjetiti da li je u ugovoru o zakupu objekta u Bijakovićima kod Čitluka bila klauzula kojom je firmi “Vlamon” ostavljen rok za legalizaciju objekta, kao i da je nacrt ugovora radio advokat Ivan Tomić po uputama koje je dobio od Josipa Kvesića i Vlatke Puljić.

Potvrdila je i da je snimala jedan od sastanaka s Kordićem, ali da optuženi nije znao da ga snima, kao i  da je svjesna da je time sebe optužila za izvršenje krivičnog djela, ali da nije imala izbora.

“Razgovor s Borisom sam snimala i još uvijek nisam bila podnijela prijavu”, kazala je svjedokinja.

Odbrani je potvrdila i da je na sastanku u decembru 2013. bila ozvučena i da je mikrofon dobila u dogovoru sa SIPA-om.

Branilac Hadžić je na kraju uložio više prigovora na iskaz svjedokinje, uz obrazloženje da veću količinu nezakonitosti odavno nije vidio.

“Na nezakonitom iskazu se ne može zasnivati sudska odluka. Svjedok postavljen u poziciju prikrivenog istražitelja kako bi optuženi upali u zamku. Iskaz nije potkrijepljen materijalnom dokumentacijom”, naveo je branilac.

Kordića, šefa Terenskog ureda Mostar u Službi za poslove sa strancima BiH, Kvesića, inspektora u istom uredu, i direktoricu firme “Vlamon” Vlatku Puljić optužnica tereti da su zloupotrijebili položaj te prijetnjama iznuđivali određene vrste koristi od stranih državljana na području Hercegovine.

Svjedokinja je izjavila da joj optuženi Kvesić nikada nije slao prijeteće poruke, ali da je osjećala strah kada je na jednom od sastanaka rečeno da će im biti oduzete dozvole i da će ih poslati kući.

Na upit Odbrane optužene Puljić zašto je prvi put tek spomenula u izjavi koju je dala Tužilaštvu, a prethodno to nije učinila u dva navrata u SIPA-i, svjedokinja je odgovorila da ju je tek kasnije upoznala.

Nastavak suđenja je 27. novembra.

Haris Rovčanin