Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Krivična prijava podnesena je u junu 2015. godine, uz obrazloženje da je Dodik u više navrata prilikom javnih istupa “s krajnjom bezobzirnošću i bez elementarnog pijeteta” omalovažavao žrtve zločina koji su počinili pripadnici političkog i vojnog kadra Republike Srpske, negirajući i genocid u Srebrenici.

U obrazloženju Tužilaštva BiH o neprovođenju istrage, stoji da ne postoje osnovi sumnje da je Dodik počinio ovo krivično djelo.

“Po ocjeni ovog Tužilaštva riječi koje su prenesene u predmetnom intervjuu imaju uvredljiv karakter i sasvim je sigurno da se u konkretnom slučaju radi o uvredljivom govoru. Međutim, činjenični opis radnje krivičnog djela morao bi sadržavati i činjenice i okolnosti koje se odnose na umišljaj osumnjičene osobe, odnosno da ima svijest da upućivanjem uvredljivih riječi izaziva ili može izazvati nacionalnu ili vjersku mržnju. U konkretnom predmetu, na osnovu dokaza, nije utvrđena ovakva namjera prijavljenog”, navodi se u odluci o nesprovođenju istrage.

Iz “Udruženja žrtava i svjedoka genocida” najavljuju žalbu na ovakvu odluku.

“U obrazloženju stoji da su izvršene istražne radnje, gdje je saslušan Milorad Dodik, kao i novinar koji je s njim radio intervju, ali da Tužilaštvu, ‘Večernje novosti’ i njihov izdavač, nisu bili u mogućnosti dostaviti originalan primjerak novine u kojoj je izašao intervju”, kaže Murat Tahirović, predsjednik “Udruženja”.

Intervju s Dodikom objavljen je u izdanju “Večernjih novosti” za Republiku Srpsku 26. maja 2015. godine, a iz Tužilaštva BiH tvrde, da su iz ovog medija obaviješteni kako se arhiva novina uništava mjesec dana od dana štampanja i distribucije u prodaju.

“Ja koliko znam arhiva se čuva od prvog do zadnjeg broja u svim medijskim kućama. Zato ćemo i uložiti žalbu u zakonskom roku”, kaže Tahirović.

U intervjuu Dodik je, tvrde podnosioci krivične prijave, naglasio da se u Srebrenici nije dogodio genocid, već zločin, omalovažavajući i žrtve i presude Haškog tribunala. Također, Dodik je naglasio da je broj žrtava preuveličan te da se njima “manipuliše iz političkog Sarajeva”.

Uvažavajući sve navode iz krivične prijave, Tužilaštvo BiH je stava da u konkretnom slučaju nema mjesta za pokretanje i vođenje krivičnog postupka, navedeno je u obrazloženju Tužilaštva.

    Povezane vijesti
    Saznajte više
    Beograd: Husein Mujanović osuđen na deset godina zatvora
    Sud u Beogradu osudio je Huseina Mujanovića na deset godina zatvora zbog premlaćivanja Srba u zatvoru kojeg je prema optužnici tokom rata vodila Armija Bosne i Hercegovine (ABiH) u blizini Sarajeva.
    Vještačenje o finansijskim gubicima ribnjaka Ramiza Halilovića
    Na ročištu po tužbi Ramiza Halilovića protiv Bosne i Hercegovine, vještakinja ekonomske struke zaključila je da je njegova firma bila u gubitku 143.000 konvertibilnih maraka (KM) u periodu od 2013. do 2018. godine.