Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Anton Kasipović, potpredsjednik Vlade i ministar pravde RS-a, pojasnio je da se više od godinu dana radilo na ovom zakonu.

“Važno za Vladu RS-a jeste da od 416 članova krivičnog zakona imamo samo jednu riječ u vezi s kojom imamo dilemu. Radi se o članu 210 krivičnog zakonika i riječi ‘zlostavljanje’, pa smo prihvatili da razmotrimo još jednom taj termin”, rekao je Kasipović na konferenciji za novinare u Banjaluci.

On je naveo da je važno da taj zakon ide u dalju proceduru, jer se u Strasbourgu uskoro raspravlja da li su RS i BiH ispunile sve uslove da ne budu na sivoj i crnoj listi “Manivala”.

“Ovaj zakon podrazumijeva i izradu lepeze novih zakona i izmjena i dopuna postojećih, pa ćemo raditi na zakonima o krivičnom postupku, izvršenju krivičnih sankcija, organizovanom kriminalu, oduzimanju nelegalno stečene imovine i ‘zakonu o pedofilima’, kako se on kolokvijalno naziva”, kazao je Kasipović.

Kada je riječ o zakonu o zaštiti “zviždača”, Kasipović je naveo da se taj akt donosi prvi put, te da se njime zaokružuje opus antikorupcionih zakona u Srpskoj kada je riječ o borbi protiv korupcije, organizovanog kriminala i terorizma.

“Donosi se zakon da ohrabri ljude da argumentovano prijave korupciju, a predvidjeli smo i sankcije za prijavljivanje iz zle namjere i bez argumentacije”, rekao je Kasipović.

Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata Srpske, kazala je da je zakon o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju jako bitan.
“Nama je važno da lica koja prijavljuju korupciju budu zaštićena, kao i njihove porodice, posebno ako se radi o velikim aferama”, rekla je Mišićeva.

Dragutin Škrebić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS-a, kazao je da su podržali krivični zakon, izuzev jednog člana koji glasi: “Ko na radu i u vezi sa radom drugog vrijeđa, ponižava ili zlostavlja, ili na drugi način uznemirava i time naruši njegovo zdravlje, kazniće se novčano ili zatvorom do dvije godine.”

On je rekao da je za poslodavce neprihvatljivo da taj član nosi naziv “zlostavljanje na radu” te dodao da još neke odredbe u tom članu treba precizirati kako ne bi bilo zloupotreba.

“Ne želimo da unaprijed nosimo etiketu da smo nesavjesni i da zlostavljamo ljude. Treba naći adekvatan termin”, kazao je Škrebić.

Sjednici ESS-a RS-a u prostorijama Saveza sindikata prisustvovali su i ministar industrije, energetike i rudarstva Petar Đokić, predstavnici ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite, kao i drugi čelni ljudi organizacija poslodavaca i sindikata.

Povezane vijesti
Saznajte više
Beograd: Husein Mujanović osuđen na deset godina zatvora
Sud u Beogradu osudio je Huseina Mujanovića na deset godina zatvora zbog premlaćivanja Srba u zatvoru kojeg je prema optužnici tokom rata vodila Armija Bosne i Hercegovine (ABiH) u blizini Sarajeva.
Vještačenje o finansijskim gubicima ribnjaka Ramiza Halilovića
Na ročištu po tužbi Ramiza Halilovića protiv Bosne i Hercegovine, vještakinja ekonomske struke zaključila je da je njegova firma bila u gubitku 143.000 konvertibilnih maraka (KM) u periodu od 2013. do 2018. godine.