Potrebno nižim sudovima prebacivati predmete ratnih zločina
This post is also available in: English
Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) Milan Tegeltija rekao je da se problem procesuiranja predmeta ratnih zločina “vuče već 20 godina”.
“Problem je Strategija u procesuiranju ratnih zločina, a razlozi su brojni… Ključni problem je nedovoljna distribucija i disperzija nadležnosti na sudove u BiH. Sud BiH bio je suočen s velikim brojem predmeta, a u narednom periodu veća disperzija će omogućiti brži rad i efikasnije rješavanje predmeta ratnih zločina”, kazao je Tegeltija.
Naglasio je da je pravosuđe “najbolji dio bh. društva”, ali i dio koji je pod najvećom lupom javnosti. Svoje tvrdnje Tegeltija pravda povećanom efikasnosti sudova i tužilaštava u BiH.
“Rješavamo zaostale predmete i više nemamo predmeta starijeg od pet godina. Skraćeno je vrijeme trajanja svih postupaka i to smatramo napretkom”, pojasnio je Tegeltija.
On je istaknuo i povećan broj predmeta korupcije u tužilaštvima, dodavši da su u nekim slučajevima optuživani i najviši nosioci izvršne i zakonodavne vlasti.
“U posljednjih pet godina procesuirano je 18 ministara, jedan premijer i 13 načelnika i gradonačelnika. Izrečeno je 39 presuda, od čega je više od 80 posto osuđujućih”, rekao je on.
Kaznena politika u BiH jedna je od važnijih tema u pravosuđu, koja se, prema predsjednici Vrhovnog suda Republike Srpske Vesni Antonić, posmatra s aspekta njena oštrine i ujednačenosti.
“Na nivou svih sudova u BiH, predmeti ratnih zločina kao jedni od najsloženijih, često završavaju osuđujućim presudama i izricanjem kazne zatvora. Sudovi imaju znatno bolje rezultate, što znači da idemo ka efikasnijoj kaznenoj politici”, kazala je Antonić.
Kada je u pitanju povjerenje javnosti u pravosudne institucije, ono je, prema parametrima koji su prikazani na konferenciji VSTV-a, poraslo za šest posto u 2016. u odnosu na godinu ranije.
Konferencija predsjednika sudova i glavnih tužilaca održava se u ponedjeljak i utorak u Sarajevu.