Informacije o terorizmu podijeliti sa Evropom
Ove mjere su istaknute na sastanku u Evropskoj komisiji u Sarajevu koji je održan s koordinatorom Evropske unije (EU) za borbu protiv terorizma i predstavnicima vlasti i agencija za sprovedbu zakona u Bosni i Hercegovini.
“Borbi protiv terorizma i radikalizacije treba se regionalno pristupiti na Zapadnom Balkanu. Pitanje sigurnosti i borbe protiv terorizma je važno na putu ka Evropskoj uniji”, kazao je Lars-Gunnar Wigemark, šef Delegacije EU u BiH.
Gilles de Kerchove, koordinator Evropske unije za borbu protiv terorizma, rekao je da je važno da se izgradi partnerstvo u BiH, kako bi bilo omogućeno sigurno i slobodno putovanje u BiH, regionu, kao i Evropi.
“Imamo zajedničke probleme. Mnogo građana je otišlo da ratuje u Siriji. To je bezbjednosni izazov s kojim se moramo boriti. Ali nisu oni jedini problem. Neki se radikaliziraju unutar države. Za njih je potreban poseban pristup i da se radi s njima”, kazao je De Kerchove, dodavši da je jako važna saradnja i da se dijele informacije u vezi s terorizmom između agencija u BiH i EU.
On je naglasio da je radikalizacija u zatvorima poseban problem i da se na to mora obratiti pažnja, kao i sadržaj na internetu koji predstavlja opasnost za mlade i može ih radikalizirati.
“Moramo naći mehanizme da se uklone zabranjeni sadržaji”, dodao je Kerchove.
Denis Zvizdić, predsjedavajući Vijeća ministara, rekao je da BiH ima jasnu politiku u borbi protiv terorizma i ekstremizma.
“Jasno smo ponovili da imamo Strategiju i Akcioni plan i da smo značajno realizirali korake u borbi protiv terorizma”, istaknuo je Zvizdić, dodavši da su posljednjih godina povećana sredstva policijskim i obavještajnim agencijama, što je već polučilo rezultate.
Zvizdić je kazao da je bilo nekih i neargumentovanih izjava o terorizmu i povratku sa stranih ratišta, ustvrdivši da Tužilaštvo BiH dobro radi svoj posao.
Kada je riječ o prevenciji, naglasio je edukaciju ali i rehabilitaciju onih koji su bili povezani s ekstremizmom.
Premijer BiH smatra da bi usvajanje zakona o negiranju zločina i genocida smanjilo nestabilnost u BiH, jer i to dovodi do radikalizma.
Na upit da li se građani BiH povezuju s terorističkim napadima koji su se dogodili u Evropskoj uniji, De Kerchove je rekao da ne vjeruje, ali da je bilo situacija kada je naoružanje s prostora Zapadnog Balkana korišteno u nekim događajima. On je istaknuo da je cilj da se krene raditi na sprečavanju trgovine ilegalnim naoružanjem.
De Kerchove boravi u BiH do srijede, 5. aprila, a sastat će se i s predstavnicima civilnog društva, akademske zajednice i međunarodnih organizacija kako bi razgovarao o sigurnosnim izazovima.
Vlasti u BiH su, radi efikasnije borbe protiv terorizma, prije nekoliko godina usvojile zakon kojim se kriminalizira učešće na stranim ratištima. Usvojena je i Strategija za borbu protiv terorizma, koja uz efikasnije procesuiranje predmeta nalaže i rad na deradikalizaciji.
Do sada je za poticanje i boravak na stranim ratištima osuđeno ukupno 14 osoba na 25 godina zatvora. Najveću kaznu je dobio Husein Bilal Bosnić, koji je osuđen na sedam godina zbog poticanja na odlazak na strana ratišta.
Od 2012. do 2016. godine u Siriju i Irak je otišlo oko 180 muškaraca iz BiH te oko 100 žena i maloljetnika. Oko 70 ih je poginulo u Siriji, a 46 se vratilo u BiH.