Članak

Tužilaštvo BiH istražuje da li je nestalo 70.000 maraka

12. Januara 2017.11:23
U Tužilaštvu BiH donijeta je naredba da se utvrdi da li je nestalo 70.000 maraka iz predmeta “Elipsa”, pokrenutog zbog utaje poreza.

Kako saznaje Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH), među predmetima izuzetim 2011. godine u slučaju “Elipsa” bilo je i novca. Sumnja se da je nestalo 70.000 maraka.

Na upit da li je nestao novac iz predmeta “Elipsa” i da li se o tome vodi istraga, Boris Grubešić, glasnogovornik Tužilaštva BiH, rekao je da nema komentara.

Prethodno je iz Tužilaštva BiH potvrđeno da provjeravaju navode o nestanku 55.000 maraka iz sudskog predmeta koji je vođen protiv Milorada Milakovića i drugih zbog organiziranja prostitucije. Milaković je 2004. godine postigao sporazum s Tužilaštvom BiH, ali zbog bjekstva nekih od optuženih, predmet nije zatvoren.

Nakon što je tužilac Oleg Čavka, koji je bio zadužen za slučaj “Milaković”, otišao na bolovanje, u novembru 2010. godine donesena je naredba da se predmet-novac koji je pohranjen u Tužilaštvu BiH izuzme s ciljem dostavljanja Sudu BiH.

Tu naredbu je potpisao tužilac Božo Mihajlović. U Sudu BiH nam nisu odgovorili da li im je dostavljen novac.

Početkom prošle godine, lice koje je bilo u bjekstvu iz slučaja “Milaković” i za kojim je raspisana potjernica, preko beogradskog advokata stupilo je u kontakt s advokatom u Sarajevu s ciljem priznanja krivnje.

Unatoč pokušajima da postigne sporazum o priznanju krivice, sarajevski advokat nailazi na “zatvorena vrata” u Tužilaštvu BiH. Nakon urgencije prema kabinetu glavnog tužioca Tužilaštva BiH, saznaje da je predmet u međuvremenu vraćen tužiocu Čavki.

Uskoro biva suspendiran glavni tužilac Tužilaštva BiH Goran Salihović. Uvidom u dokaze, postupajući tužilac uočava da nedostaje novac koji je pohranjen u Tužilaštvu BiH.

Grubešić je potvrdio da se provjeravaju navodi o mogućem nestanku novca iz predmeta “Milaković”.

Novac u predmetu “Milaković” su tokom istrage oduzeli pripadnici SFOR-a. Branilac koji traži da se vrati novac nakon sporazuma koji je postigao Milaković dobija odgovor da se novac nalazi u SFOR-u. Nakon obraćanja SFOR-u, ipak doznaje da je novac u Tužilaštvu BiH.

Komentirajući dešavanja u Tužilaštvu BiH a vezi s oduzetim predmetima, među kojima je i novac, advokatica Vasvija Vidović je kazala da “ovakvi propusti ostavljaju široko polje za manipulacije”.

Sporni novac nije bio predmet optužnice protiv Milakovića i drugih, pa nije ni obuhvaćen presudom Suda BiH.

Tužilac Čavka je potvrdio da je podnio prijavu Uredu disciplinskog tužioca Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) a zbog radnji koje je poduzimao tužilac Mihajlović.

Ured disciplinskog tužioca je potvrdio za BIRN BiH da je registrirao nakon medijskih objava 4. januara predmet protiv zamjenika glavnog tužioca Bože Mihajlovića u vezi sa iznesenim navodima o mogućoj povredi dužnosti. Potvrdili su da su dva dana kasnije zaprimili i pritužbu tužioca Čavke u vezi sa istim navodima.

“Razlozi pritužbe će biti razmotreni u prethodno registriranom predmetu Ureda”, rekli su u Uredu disciplinskog tužioca, naglasivši da postupaju po načelu povjerljivosti do donošenja odluke.

U predmetu “Elipsa”, Ivica i Damir Ćuk su, zbog utaje poreza, u novembru prošle godine pravosnažno osuđeni na po četiri godine zatvora, kao i na po 80.000 KM novčane kazne. U ovom predmetu je osuđena i firma “Elipsa” iz Posušja, koja je kažnjena sa 100.000 KM.

Erna Mačkić