Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Na teret mu je stavljeno da je, kao načelnik Odjeljenja za obavještajne poslove i jedan od članova Štaba Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS), pomogao učesnicima udruženog zločinačkog poduhvata s ciljem istrjebljenja bošnjačkog naroda iz enklave Srebrenica ubijanjem, prisilnim premještanjem i nanošenjem teških fizičkih i psihičkih ozljeda.

U optužnici se navodi da je Kosorić pronalazio lokacije za privremeno zatvaranje muškaraca Bošnjaka, kao i lokacije za pogubljenje, te učestvovao u organizovanju transporta civilnog stanovništva, predvodeći jednu veću kolonu autobusa i kamiona koji su prevozili žene i djecu prema teritoriji pod kontrolom Armije BiH.

Iz Tužilaštva su naveli da je Kosorić postupao po naredbama i instrukcijama Glavog štaba VRS-a i učestvovao na sastancima na kojima se odlučivalo o odvajanju muškaraca dobi od 16 do 60 godina, koji su trebali da se privremeno zatvore a zatim ubiju, a žene i djeca uklone sa područja zaštićene zone Srebrenica.

Optužnica, koja Kosorića tereti za djelo pomaganje u genocidu, proslijeđena je na potvrđivanje Sudu BiH.

Iz Tužilaštva su naveli da je Kosorić državljanin BiH, stalno nastanjen u Srbiji.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.