Subota, 1 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Odlučujući po zahtjevu Tužilaštva BiH da se osigura “zaštita neovisnosti institucije” zbog medijskih istupa, VSTV je donio odluku da Etička komisija prvo pregleda nedavne intervjue i javne nastupe, kako bi ocijenila da li je došlo do neosnovanih napada.

Etičkoj komisiji dat je rok do sutra, kako bi se na drugom danu sjednice VSTV-a donio zaključak po zahtjevu Tužilaštva BiH.

Kolegij ureda vršiteljice dužnosti glavne tužiteljice Tužilaštva BiH, Gordane Tadić, uputio je VSTV-u i Vijeću ministara BiH reagiranje povodom medijskih istupa ministra sigurnosti u kojem traži zaštitu ove institucije.

Predsjednik VSTV-a, Milan Tegeltija, rekao je na sjednici da smatra kako su neki od Mektićevih navoda bili “neosnovani”.

“Gospodin Mektić nije resorni ministar za Tužilaštvo BiH, to bi bio ministar pravde… Međutim, u intervjuima je dao neke neosnovane navode i govorio je po 45 minuta o tužilaštvima, a manje od 15 o sigurnosti”, rekao je Tegeltija.

Ružica Jukić, potpredsjednica VSTV-a, kazala je da nisu svi navodi Mektića bili za osudu, pojašnjavajući kako ne smatra da je “isticanje kako neke istrage traju po više godina”, neosnovan napad.

“Međutim, bilo je i nekih neprihvatljivih istupa, posebno u vezi s vršiteljicom dužnosti glavnog tužioca”, rekla je Jukić.

Sudija Vrhovnog suda Federacije BiH, Goran Nezirović, kazao je da ne može razmatrati sve nedavne izjave ministra Mektića i zatražio je da se konkretizira koji su navodi problematični, nakon čega je usvojen zaključak da Etička komisija pregleda nedavne izjave i napravi prijedlog zaključka Vijeća.

Ovaj prijedlog biće razmatran drugog dana zasjedanja VSTV-a, u srijedu, 30. novembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.