U idućih sedam dana odluka o suspenziji Gorana Salihovića
Ukoliko i drugostepena komisija to prihvati, onda će usljediti disciplinski postupak na kojem će biti iznošeni dokazi disciplinskog tužioca i tuženog Salihovića. Na kraju tog postupka biti će odlučeno da li će doći do razrješenja tužioca Salihovića, što je zatražio disciplinski tužilac.
Disciplinski tužilac je 26. septembra zatražio suspenziju glavnog tužioca Salihovića zbog niza prekršaja, a koji uključuju njegovo propuštanje da zatraži izuzeće u predmetima kada je postojao sukob interesa, neprimjerene kontakte sa sudijom ili strankama u postupku, omogućavanje vršenja dužnosti tužioca osobama koje za to nisu zakonom ovlaštene, te miješanje u postupanje sudije ili tužioca.
Među prekršajima je navedeno i namjerno davanje lažne ili nedovoljne informacije u vezi sa prijavama za radno mjesto, disciplinskim stvarima, pitanjima unapređenja i napredovanja u službi ili bilo kojim drugim pitanjima koja su u nadležnosti VSTV-a BiH, te da je ponašanjem doveo u pitanje povjerenje javnosti u nepristrasnost i kredibilitet Tužilaštva.
“Pritužba o povredi dužnosti glavnog tužioca Tužilaštva BiH je registrovana po službenoj dužnosti, na osnovu medijskih navoda, 8. augusta, a nakon provedene istrage disciplinski tužilac je utvrdio da postoji dovoljno dokaza da je tuženi izvršio disciplinske prekršaje”, stoji u saopćenju VSTV-a.
Tužilac Salihović je odbacio sve navode disciplinskog tužioca i smatra da je sve montirano. Kao razlog za prijavu, Salihović je naveo istragu koju je otvorio protiv Milorada Dodika, i što je on “dobio poziv da se prvi put u historiji javi u Tužilaštvo BiH”.
“Dodik je u nedjelju jasno rekao da stoji iza referenduma. Prije toga nije moglo, predmet je otvoren prije 20 dana i mi to radimo”, kazao je Salihović u saopćenju koje je poslalo Tužilaštvo BiH.
Referendum je održan 25. septembra na području Republike Srpske (RS) nakon što je Ustavni sud BiH donio odluku da se 9. januar ne može proslavljati kao praznik tog entiteta.
Salihović negira i da je kočio pojedine istrage protiv visokih dužnosnika, posebno onih iz RS-a.
“U slučaju ‘Bobar banke’ u srijedu (danas) bit će podignuta optužnica, čekali smo određene podatke iz Hrvatske putem instituta međunarodne pravne pomoći. Što se tiče ‘Pavlović banke’, i tu čekamo jer imamo pet međunarodnih pomoći, od Sjedinjenih Američkih Država (SAD) do Srbije. Čekamo da dođu odgovori da bismo nastavili raditi”, navedeno je u saopćenju Tužilaštva BiH.
Kada su u pitanju drugi predmeti, poput slučajeva “Špirić” (kako je Nikola Špirić kupio stan u Beču) i “Zlato” (optužbe da je Milorad Dodik u Rusiji podmićen kilogramom zlata), glavni tužilac je napomenuo da su to “potpuno netačne stvari”.
Disciplinski tužilac je zatražio da postupak pred prvostepenom disciplinskom komisijom bude zatvoren za javnost, što za Salihovića predstavlja još jedan pokazatelj da se radi o “konstrukcijama i zloupotrebama”.
Prvostepena disciplinska komisija će odlučiti da li će postupak biti zatvoren za javnost.
“Ovaj projekat je omogućila velikodušna podrška američkog naroda putem Američke ambasade u Sarajevu i svi stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu ne odražavaju nužno stav Američke ambasade ili Vlade SAD, već isključivo autora.“