Ponedjeljak, 24 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Zaštićena svjedokinja “H” je kazala da je selo Dejčići (opština Trnovo) napadnuto početkom juna 1992. godine, kada su ona i njen suprug sa troje maloljetne djece otišli u šumu, gdje su se krili oko 20 dana.

Kako je napomenula, s njima se u šumi krio i njihov kum, dok su svekrva i zaova odlučile da budu u vikendici, pola kilometra udaljenoj od šume.

“Nakon tri do četiri dana, grupa od oko njih pet-šest došla je do kuće u kojoj su bile svekrva i zaova. Mi smo bili na jednom brdu i mogli smo da vidimo da su ih stavili na traktor i odvukli. Kasnije smo čuli i pucanj”, objasnila je svjedokinja, te dodala da su taj dan one i ubijene.

Svjedokinja “H” je rekla da su ih nakon dvije sedmice skrivanja u šumi “zarobili muslimani”, pripadnici Teritorijalne odbrane (TO), te odveli u školu u Dejčiće, gdje je njih 12 bilo zatvoreno u maloj učionici.

“Kad nije bilo vojske, čuvali su nas mještani Dejčića. Bili su u civilu, nenaoružani, i oni su nas puštali da izađemo nekad iz učionice. Kada nas je čuvala vojska, bili smo uvijek zatvoreni”, objasnila je “H”.

Nakon skoro mjesec, žene i djeca su razdvojeni od muškaraca te prebačeni u veću prostoriju. Jedna noći, kako je kazala svjedokinja, iz prostorije u kojoj su bili zatvoreni muškarci čuli su se galama i jauci. Sutradan, ženama je bilo naređeno da uđu i počiste prostoriju.

“Haos… Krv po podu, zidovima… Svi su bili isprebijani. Kum je već bio u komi, dok sam ja pomagala svom suprugu i stavljala mu obloge na rane”, ispričala je svjedokinja.

Ona je dodala da je prvooptuženog Edhema Godinjaka “upoznala u ropstvu”, te da je s njim u školu dolazio Asim Zulić, kojeg je poznavala od prije rata.

“Sutradan je u školu došao Zulić sa Godinjakom. Rekla sam mu da uđe u prostoriju kod muškaraca, da ih vidi. Moj kum je tada već bio mrtav. Isti dan Zulić nam je naredio da se spakujemo, i svi zajedno smo prebačeni u hotel ‘Treskavica’ u Trnovu, odakle samo žene i djecu odvode u prostorije obdaništa”, kazala je svjedokinja “H”.

Ona je dodala da je razmijenjena 12. septembra 1992. godine, a njen suprug tri dana kasnije. Izjavila je da su na razmjeni glavni bili Zulić i Godinjak.

Za zločine nad zarobljenicima i civilima počinjene na području Trnova optuženi su Godinjak, Medaris Šarić i Mirko Bunoza. Na teret im je stavljeno učešće u zločinačkom poduhvatu s ciljem ubijanja i zatvaranja Srba u selima na području Trnova. Prema optužnici, Godinjak je bio načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Trnovo, Šarić komandant Štaba TO-a, a Bunoza komandant jedinica Hrvatskih obrambenih snaga (HOS).

Tokom unakrsnog ispitivanja svjedokinja je rekla da je njen suprug poznavao optuženog Godinjaka, te da joj je ispričao da ga je, tokom zarobljeništva u Domu zdravlja, Godinjak ispitivao o naoružanju.

Kazala je da nije čula da je srpska strana uslovljavala razmjenu civila tražeći razmjenu “mrtvih Šešeljevih vojnika”.

Suđenje se nastavlja 4. oktobra, kada će iskaz dati svjedok “N”.

 

 

 

Najčitanije
Saznajte više
Ramić Ćamil i ostali: Ponovo saslušan svjedok Himze Selimovića
Završna riječ Tužilaštva Bosne i Hercegovine na suđenju za zločine na području Goražda, Višegrada i Rogatice zakazana je za 24. april, nakon što su Odbrane okončale iznošenje dokaza.
Kevac: Sredinom aprila početak suđenje za zločine u Biljanima
Početak suđenja Jovi Kevcu, optuženom za zločine u Biljanima kod Ključa, planiran je sredinom aprila, dogovoreno je na statusnoj konferenciji.
Lučarević: Vojnici s beretkama premlaćivali u FIS-u