Petak, 4 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Dodik je kazao da će međunarodni verifikovani stručnjaci, na bazi naučnih i stručnih analiza, ponovo istražiti masakre u Sarajevu i Tuzli kako bi utvrdili da li se radi o “slučajevima terorističkih akata” ili ratnim zločinima.

“Očigledno ima sumnje u to i da se pokaže da Berko Zečević, koji je napisao izvještaj kako je očekivala politika, nije bio u funkciji istine nego u funkciji zablude. Bosna i Hercegovina može da živi samo na način da se dođe do istine”, rekao je Dodik.

Prema presudama Haškog tribunala, u dva incidenta na pijaci Markale ubijeno je preko 100 građana, a utvrđeno je da su granate ispaljene s položaja Vojske Republike Srpske (VRS).

U masakru u ulici Vase Miskina 1992. godine ubijeno je 28 osoba, ali niko do sada nije osuđen za ovaj zločin, dok je Sud BiH za ubistva na tuzlanskoj Kapiji osudio Novaka Đukića, komandanta Taktičke grupe “Ozren” VRS-a, na 20 godina zatvora.

Govoreći o zločinu u Tuzli, Dodik je kazao da “svi elementi govore da ta granata nije mogla da dobaci s položaja Srba”.

“I da je dobačena, ne bi imala tu snagu. Da li je taj eksploziv podmetnut, to će pokazati ekpertize”, rekao je Dodik.

Predsjednik RS-a je naveo da je “sumnjiva i priča o Markalama”.

Najčitanije
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.