Četvrtak, 20 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

“Jelić nije obaviješten o današnjem ročištu niti je primio poziv Suda. Ja sam mu kazao da je danas izjašnjenje, ali njemu zvaničan poziv nije uručen”, kazao Fahrudin Ibrišimović, branitelj Zlatana Jelića.

Zbog nedolaska, Tužilaštvo BiH je zatražilo da mu se odredi pritvor te da se za ovim umirovljenim generalom Hrvatskog vijeća obrane (HVO) raspiše međunarodna potjernica.

“Jelić je pobjegao iz BiH, on je nedostupan našim organima gonjenja. Znamo po podacima hrvatskog Interpola da Jelić živi u Zagrebu, da nakon rata nema prijavljeno prebivalište u BiH te da se, kako vidimo iz medija, slobodno šeta između dvije države”, rekla je tužiteljica Remzija Smailagić.

Obrana se usprotivila zahtjevu o raspisivanju potjernice. “To je nemoguće jer Jelić živi u Hrvatskoj, ima državljanstvo ove zemlje i traži da se predmet ustupi pravosuđu Hrvatske”, kazao je Ibrišimović.

Tužilaštvo se usprotivilo prijedlogu da se predmet ustupi Hrvatskoj tvrdeći kako je dosadašnja praksa pokazala da Hrvatska ili odbacuje optužbe ili predmeti godinama stoje u ladicama.

Zlatan Mijo Jelić je optužen za zločine počinjene nad bošnjačkim civilima u Mostaru.

Optužnicu protiv njega, Sud BiH je potvrdio sedmog januara ove godine, a na osnovu istrage koja je protiv njega započeta u Međunarodnom kaznenom sudu za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY).

On je optužen da je, kao zapovjednik 1. djelatne bojne Vojne policije Hrvatskog vijeća obrane (HVO) te 1. lakojurišne bojne Vojne policije, od maja 1993. do marta 1994. znao i odobrio počinjenje zločina tokom sukoba Armije BiH (ABiH) i HVO-a i ništa nije poduzeo da ih spriječi ili kazni počinitelja.

Prema optužnici Tužilaštva BiH, Jelić je naređivao zapovjedniku logora Heliodrom Stanku Božiću da pripadnici raznih postrojbi HVO-a izvode zatvorenike i dovode na prinudne radove na prvu liniju između ABiH i HVO-a na raznim lokacijama u i oko Mostara, tokom borebnih dejstava.

Jelić je, stoji u optužnici, znao u kakvim se uslovima obavljaju ti radovi i izlagao zatvorenike riziku da budu ubijeni, ranjeni ili izloženi svirepom i nehumanom tretmanu. Prema podacima Tužiteljstva BiH, oko 188 zatvorenika je bilo ranjeno, oko 50 poginulo, dok je oko 40 zatvorenika bilo fizički zlostavljano od pripadnika Druge bojne 2. brigade HVO-a.

On je, prema Tužiteljstvu, radio u dogovoru s Miljenkom Lasićem, zapovjednikom Operativne zone Jugoistočna Hercegovina, Stankom Božićem, upravnikom logora Heliodrom, Ilijom Vrljićem, zapovjednikom 2. brigade HVO-a, te Miletom Puljićem, zapovjednikom Druge bojne 2. brigade HVO-a.

Jelić je BiH napustio prije četiri godine, kada se ispisao iz državljanstva BiH i s porodicom iz Širokog Brijega preselio u Zagreb. Kako Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) nezvanično saznaje, Jelić se neće odazivati pozivima Suda BiH na naredna ročišta.

Najčitanije
Saznajte više
Predrag Jelača i Mehemdalija Osmić na salsušanju red parlamentarnom Komisijom za borbu protiv korupcije
Dodik obećavao da će srediti sve za novu zgradu UIO-a u Banjoj Luci, tvrdi penzionisani sindikalac
Milorad Dodik je obećao da će “srediti sve” za pravljenje nove zgrade Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) u Banjoj Luci, kazao je tokom parlamentarnog saslušanja o kupovini novog prostora za sjedište ove institucije bivši prvi predsjednik sindikata Uprave.
Vijeće ministara nije raspravljalo o stanju u SIPA-i
Na sjednici Vijeća ministara Bosne i Hercegovine trebala je biti razmatrana situacija u Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) ali, prema riječima predsjedavajuće Borjane Krišto, za to nije postojala volja ministara Staše Košarca i Srđana Amidžića.
SIPA-u napustila dvojica uposlenika, a ne 20 kako tvrdi Karan