Subota, 21 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Apelaciono vijeće Suda BiH potvrdilo je presudu kojom je Aleksandar Cvetković, nekadašnji pripadnik Desetog diverzantskog odreda Vojske Republike Srpske (VRS), oslobođen optužbi za genocid u Srebrenici počinjen 1995. godine.

Vijeće je odbilo žalbu Tužilaštva BiH i potvrdilo presudu iz jula 2015. godine kojom je Cvetković oslobođen optužbi da je u julu 1995. učestvovao u ubistvima oko 900 bošnjačkih muškaraca na Branjevu (općina Zvornik).

Na ovu presudu ne postoji mogućnost žalbe.

Cvetković je pravosuđu BiH izručen iz Izraela 2013. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Kosorić: Od 13. jula bio angažovan na Žepi
Na suđenju za genocid u Srebrenici, vještak Odbrane izjavio je da je optuženi Mile Kosorić od 13. jula do 5. avgusta 1995. bio na angažovan na izvršenju naređenja vezanih za Žepu.
Patković: Optuženom predali zarobljene vojnike HVO-a nakon akcije
Na suđenju za zločin u Dusini kod Zenice, prvi svjedoci Odbrane Šerifa Patkovića su ispričali kako on nije učestvovao u akciji, kao i da je kasnije preuzeo zarobljenike.
Bućan i ostali: Tjerani da se međusobno tuku
Vujović i ostali: Zatvor u magacinu u Šekovićima
Bužimkić i ostali: Zarobljeni u akciji na Osmači
Milić i ostali: Dovoženje zarobljenika u Roćević