Kolona Srebreničana bila legitimni vojni cilj
Richard Butler, vještak vojne struke, svjedočenjem putem videolinka je u unakrsnom ispitivanju rekao da je za potrebe Tužilaštva u Haagu sačinio iskaze o vojnim događanjima u Srebrenici, kao i izvještaj o komandnoj odgovornosti brigade VRS-a.
On je kazao da se za pisanje ovih izvještaja koristio raznim dokumentima, kao što je “čuveno” naređenje od 10. jula 1995. o učešću policijskih jedinica u borbenim dejstvima. Odgovarajući na pitanja Odbrane, Butler je rekao da je određena policijska jedinica u sastavu Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) kada je raspoređena u borbena dejstva pod kontrolom vojne jedinice kojoj je dodijeljena.
Butler je kazao da je tačno da su se “jedinice MUP-a javile generalu Krstiću i prešle pod kontrolu Drinskog korpusa”. Međutim, kako je rekao, bilo je akcija u kojima, prema zakonima, vojna struktura nije mogla naređivati policijskoj. On je dodao da se dešavalo da su se policija i vojska u nekim slučajevima preklapale i da se u praksi nije uvijek provodio zakon.
Prema riječima vještaka, kolona Srebreničana koja se kretala prema Tuzli bila je mješovita u vojnom i civilnom smislu, i zbog toga je bila legitimna vojna meta VRS-a, jer su ti muškarci napustili zaštićenu enklavu i ušli na teritoriju druge vojske. I sama akcija, kako je izjavio Butler, bila je legitimna, kao i zarobljavanje, a šta se dalje desilo, nije bitno u njegovom vojnom izvještaju.
Butler je identifikovao i dokument – “Spisak ratnih zločinaca poznatih komandi Prve lake pješadijske brigade koji su počinili zločine na ovom području, a za koje postoje indicije da se nalaze u Srebrenici”. Butler je kazao da je general Ratko Mladić dao izjavu da će vojno sposobni muškarci koji su bili u Potočarima biti prvo provjereni, a potom možda i pušteni.
Prema dokumentu od 13. jula 1995., Mladić je naredio da se jedinice VRS-a upute prema Žepi, a da će za sve ostalo u Srebrenici biti nadležne jedinice MUP-a. U tom dokumentu se navodi da jedinice MUP-a treba i da likvidiraju oko 8.000 vojnika zarobljenih u šumama, što je, prema Butleru, neutralisanje neprijateljskih vojnika, a ne strijeljanje.
Butler je rekao da mu je poznato da su se na ovom području od 13. do 17. jula vršili pretresi terena, i da je svim jedinicama koje su učestvovale u tome, a prema Mladićevoj naredbi, trebao “komandovati potpukovnik Keserović”.
Mladić, bivši komandant VRS-a, optužen je za genocid u Srebrenici i progon civila iz te enklave i susjedne Žepe u ljeto 1995., zatim genocid 1992. u sedam opština, progon muslimana i Hrvata, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.
Dio korištenih dokumenata, kako je kazao Butler, vezan je za prikrivanje zločina, ali njih je veoma malo, jer je sve rađeno u tajnosti.
Tužilaštvo BiH će izvještaje Butlera i druge materijalne dokaze ulagati naknadno.
Butlera je unakrsno ispitala Odbrana Gorana Sarića, koji je optužen kao bivši komandant Specijalne brigade policije Republike Srpske.
Na teret Sariću je stavljeno da je u julu 1995. komandovao policijskim snagama koje su učestvovale u pretresima, razoružavanju, te prisilnom premještanju žena, djece i staraca, kao i odvajanju muškaraca i dječaka, koji će kasnije biti pogubljeni na području Srebrenice.
Suđenje Sariću se nastavlja 13. juna.