Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Predsjednik Theodor Meron naveo je da odbija Orićev zahtjev da se žali jer Odbrana “nije pokazala da je u odluci došlo do greške u tumačenju zakona”.

Zahtjev Orićevih advokata da se postupak protiv njega pred Sudom BiH za ratne zločine počinjene na području Bratunca i Srebrenice obustavi jer mu je u Haagu već suđeno za ista djela, odbio je u decembru prošle godine sudija Mehanizma za međunarodne tribunale u Haagu Liu Daqun.

Daqun je naveo da je Orić u Haagu oslobođen krivice po komandnoj odgovornosti u Srebrenici, dok mu se u BiH na teret stavlja da je lično ubio jednu osobu u selu Zalazje, kao i da je s još jednim pripadnikom ABiH učestvovao u ubistvima dvije osobe u selu kod Bratunca, što znači da su predmeti “potpuno različiti”.

Orićeva Odbrana je zatražila da joj se dozvoli žalba na ovu odluku, istaknuvši da je došlo do nepravilnosti u radu tužilaca, kao i da su haški istražioci imali sve dokaze u vezi s predmetom pred Sudom BiH dok je trajao postupak u Tribunalu.

Međutim, Meron je u odluci naveo da stavovi Odbrane ipak ne pokazuju da se radi o istim ili sličnim djelima.

“Razmatrajući podnesak Orićeve Odbrane, smatramo da on ne pokazuje da je u odluci došlo do pogrešne procjene jer se radi o dva postupka koja se suštinski razlikuju”, naveo je Meron.

Orić je 2008. u Haagu oslobođen krivice, a suđenje pred Državnim sudom počelo je krajem januara ove godine.

Najčitanije
Saznajte više
Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju