Petak, 15 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Aćimović se nepotvrđenom optužnicom tereti da je učestvovao u udruženom zločinačkom poduhvatu s ciljem da se 40.000 bošnjačkih civila prisilno preseli iz Srebrenice, a više od 8.000 muškaraca i dječaka ubije.

Kako je saopćeno iz Tužilaštva BiH, Aćimović je u julu 1995. godine postupao po naredbi komande Zvorničke brigade i Glavnog štaba VRS-a da se Srebreničani iz škole u Roćeviću, sa povezima na očima i zavezanim rukama, odvedu na lokaciju koju je sam izabrao, na šljunkaru na obali rijeke Drine u Kozluku, gdje su ubijeni.

“Tom prilikom je ubijeno najmanje 1.040 muškaraca i dječaka Bošnjaka, a nakon toga njihova tijela zakopana u pješčana udubljenja kao masovne neobilježene grobnice”, saopćeno je iz Državnog tužilaštva.

Optužnica je proslijeđena na potvrđivanje Sudu BiH.

Najčitanije
Saznajte više
Odstupanja prilikom dodjele predmeta putem CMS-a u Sudu BiH
Svjedokinje na disciplinskom postupku protiv suspendovanog predsjednika Državnog suda Ranka Debevca su opisale da je u Sudu bilo odstupanja u okviru Sistema za automatsku dodjelu predmeta CMS, a iskaze su dale uz mjere zaštite.
Odbijen zahtjev Ratka Mladića za prijevremeno puštanje na slobodu
Međunarodni mehanizam za krivične sudove odbio je zahtjev Ratka Mladića, osuđenog na doživotni zatvor zbog genocida u Srebrenici i drugih zločina počinjenih u Bosni i Hercegovini, za puštanje na prijevremenu slobodu zbog narušenog zdravstvenog stanja, uz obrazloženje da ne postoji dodatni tretman dostupan bilo gdje koji mu nije dostupan u Nizozemskoj.
Oslobođeni za zločin u Štrpcima traži više od 140.000 KM naknade
VSTV imenovao glavnog brčanskog tužioca uprkos ranijoj disciplinskoj tužbi