Srijeda, 2 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Orićevo kretanje je odlukom Državnog suda ograničeno na Kanton Sarajevo i Zeničko-dobojski kanton, a privremeno su mu oduzete i putne isprave.
U slučaju da Orić prekrši izrečene mjere zabrane, može mu se odrediti pritvor.
Tužilaštvo BiH sumnjiči Orića za učešće u ubistvima više srpskih civila počinjenim u selu Zalazje kod Srebrenice u ljeto 1992. godine.
Sud BiH je mjere zabrane odredio na osnovu prijedloga Tužilaštva BiH, a nakon što je Orić izručen iz Švicarske. U toj zemlji je uhapšen 10. juna po potjernici iz Srbije za zločine počinjene na području Srebrenice.
Zahtjev za izručenje poslali su Srbija i BiH. Orić je u Švicarskoj proveo u pritvoru dvije sedmice, nakon čega je prihvaćen zahtjev za izručenje iz BiH, s obzirom da Državno tužilaštvo vodi istragu protiv Orića od 2009. godine.
Najčitanije
Saznajte više
Sud BiH zaprimio optužnicu protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Sud Bosne i Hercegovine zaprimio je optužnicu protiv suspendovanog predsjednika ovog suda Ranka Debevca, bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije Osmana Mehmedagića i uposlenika Suda Milisava Pijuka, koji se terete za više krivičnih djela.
Podignuta optužnica protiv Ranka Debevca i Osmana Mehmedagića godinu i po od hapšenja
Protiv suspendovanog predsjednika Državnog suda Ranka Debevca i bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije Osmana Mehmedagića Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podignulo je optužnicu, godinu i po nakon njihovog hapšenja.
Žalba na osuđujuću presudu Dejanu Pudaru
Uložene žalbe na presudu Draganu Šojiću