Srijeda, 7 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Sakib Puriš je ispričao da je s porodicom živio u Čohodar Mahali (poznata kao i Čodor Mahala) u Foči početkom rata. Prema njegovom iskazu, roditelji su mu ubijeni u junu 1992. godine.

“Majka moje supruge me nazvala u Beograd. Ja sam bio kod familije. Rekla je da su joj dolazili neki Srbi i potvrdila da su mi roditelji ubijeni. Kaže: ‘Da znaš, ubio ih je Radoman Fundup’”, izjavio je Puriš i dodao da ne poznaje tog čovjeka.

On je naveo da su njegovi roditelji ekshumirani u Brodu kod Foče 2000. godine i ukopani u Goraždu.

Na fotografijama koje mu je prezentovalo Tužilaštvo svjedok je identifikovao svoju kuću u Čohodar Mahali, kao i neke druge objekte.

Radoman Fundup, bivši pripadnik Fočanske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), optužen je za ubistva i zlostavljanje civila. S još dvije osobe on je, prema optužnici, u Čohodar Mahali učestvovao u ubistvima dvoje djece i pet osoba, te ranjavanju jedne žene.

Optužen je i za zlostavljanje troje civila, od kojih su dvoje bili djeca. S još jednom osobom, kako je navedeno u optužnici, došao je u naselje Gornje Polje, gdje su postrojili civile i repetirali puške, stvarajući im dojam da će biti strijeljani.

Na ovom ročištu iskaz je dao i zaštićeni svjedok FR-1, čije je svjedočenje bilo zatvoreno za javnost.

Branilac Slaviša Prodanović je kazao da bi želio da svjedok Puriš ostane u sudnici dok traje svjedočenje FR-1, kako bi čuo pravu istinu o svojim roditeljima. Vijeće je odbilo ovaj prijedlog.

Nastavak suđenja bit će naknadno utvrđen.

Najčitanije
Saznajte više
Danku Vladičiću povećana kazna za zločin u Foči
Apelacioni sud u Beogradu povećao je kaznu Danku Vladičiću i osudio ga na 12 godina zatvora zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva na području Foče.
Posebni odjel za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala treba preuzeti više od 400 predmeta
Posebni odjeli za korupciju, organizirani i međukantonalni kriminal u Federaciji započeli su s radom, ali još uvijek nisu zaposleni svi predviđeni sistematizacijom, niti je kupljena oprema za rad, zbog čega će se konkretni rezultati dodatno čekati.
Mehmedagić: Inspektoru nisu htjeli dati imena profesora
Ponovni pad BiH na Svjetskom indeksu slobode medija