Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Svjedok SG-11 je kazao da je u drugoj polovini 1995. sa Jahorine, gdje se nalazio u Centru za obuku Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP), poslan u Konjević Polje na “čišćenje i pretres terena”.

Kako je objasnio, tom prilikom je na putu Bratunac – Konjević Polje zarobljeno desetak muškaraca, među kojima je bio i dječak od deset ili 12 godina.

“Komandir voda ga je pitao šta će on tu. Nakon toga je prozvao jednog od vojnika, koji je dječaka odveo u pravcu žbunja. Odatle se čuo pucanj. Kasnije, isti vojnik se vratio, ali bez odvedenog dječaka”, objasnio je SG-11.

On je kazao da se ime komandira ne sjeća, te da ne može da tvrdi da je bilo ko nešto komentarisao nakon pucnjave.

Svjedok je ispričao da je tokom “čišćenja terena” jedan od zarobljenika pristao da dovede oko stotinu muškaraca koji su se skrivali u šumi.

SG-11 je objasnio da je tokom noći iz škole u Konjević Polju, gdje je bio smješten, čuo rafale, te jauke zarobljenika iz zadružnog doma.

“U tom trenutku nisam znao šta se dešava, odnosno nisam direktno ništa vidio. Neke naznake sam svakako mogao dobiti, ali tek godinama kasnije mi je bilo sve jasno”, kazao je on.

On je dodao da su tih dana u školu u Konjević Polju došli nepoznati vojnici, koji su tražili dobrovoljce.

“Niko nije rekao za šta su ti dobrovoljci potrebni. Iz moje jedinice javilo se dvoje ljudi kojih nije bilo par dana. Po povratku nisu pričali šta im je bio zadatak, ali se sjećam da su izgledali izmoreno. Jedan od njih je nakon toga stalno mokrio u krevet”, kazao je SG-11.

Tužilaštvo BiH tereti Gorana Sarića da je komandovao policijskim snagama koje su učestvovale u pretresima, razoružavanju, te prisilnom premještanju žena, djece i staraca, kao i odvajanju muškaraca i dječaka, koji će kasnije biti pogubljeni na području Srebrenice.

Prema optužnici, on je pripadnicima policije izdao naredbu da osiguravaju putnu komunikaciju Bratunac – Konjević Polje i da zarobljavaju muškarce koji su pokušali šumom izaći iz zaštićene zone Srebrenica.

Tokom unakrsnog ispitivanja, svjedok je kazao da je optuženog Sarića vidio jednom ili dva puta tokom boravka na Jahorini, ali da ga nije nikada čuo da je davao bilo kakva naređenja.

Objasnio je da niti jedno ubistvo tih dana na području Srebrenice nije direktno vidio, ali da je čuo rafalnu paljbu, te da je od mjesta pucnjave bio udaljen oko 100 metara.

Suđenje će se nastaviti 12. januara iskazima novih svjedoka Tužilaštva.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu