Petak, 13 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilac Emir Neradin je zatražio da Sud BiH ostavi i dalje na snazi mjere zabrane napuštanja boravišta Željku Stanareviću, kao i kontaktiranje sa svjedocima – bivšim saborcima, kako je navedeno u optužnici, kao i sa svjedokom S-1. Tužilaštvo je također zatražilo da i dalje ostanu izuzeti dokumenti optuženog.

“Preko Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) dokumentovano je da je drugi optuženi, koji se nalazi u Srbiji, kontaktirao sa jednim svjedokom”, kazao je Neradin.

Sud BiH je 2. oktobra potvrdio optužnicu kojom se Stanarević tereti zajedno sa Draganom Dopuđom da su u periodu od 24. juna do prve polovine jula 1992. godine, kao pripadnici 15. bihaćke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), vršili ubistva i progon civilnog bošnjačkog stanovništva na području Bihaća.

Prema informacijama Tužilaštva BiH, Dopuđa se nalazi na prostoru Srbije.

Odbrana se nije usprotivila prijedlogu Tužilaštva za produženje mjera zabrane, kao ni sam optuženi Stanarević.

Najčitanije
Saznajte više
Okružno javno tužilaštvo Bijeljina. Foto: Detektor
Rasprave o nedostatku tužilaca u okružnim javnim tužilaštvima
U disciplinskom postupku koji se vodi protiv Olge Pantić, suspendovane glavne tužiteljice Okružnog javnog tužilaštva u Bijeljini, svjedoci su ispričali kako glavni tužilac može zaposliti stručnog saradnika.
Milanko Kajganić, glavni tužilac Državnog tužilaštva tokom predstavljanja izvještaja za 2025. godinu. Foto: Detektor
Premještanje tužilaca zbog efikasnije borbe protiv organizovanog kriminala?
Milanko Kajganić, glavni tužilac Tužilaštva Bosne i Hercegovine, tokom predstavljanja izvještaja o radu za 2025. rekao je da je prerasporedio dvoje tužilaca u Odsjek za organizovani kriminal kako bi radili na predmetima koji će biti prioritet u ovoj godini.
Vasvija Vidović osuđena na pola godine zatvora za sprečavanje dokazivanja