Ponedjeljak, 23 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedok Ragib Fejzić je u iskazu koji je pročitao tužilac Tužilaštva BiH Seid Marušić naveo da je u aprilu 1992. godine u Višegradu živio u strahu. Zajedno sa ostalim Bošnjacima, kako stoji u iskazu, svjedok je nakratko izbjegao u Goražde, odakle se vratio u Višegrad jer je svima garantovana bezbjednost.

Fejzić je, u izjavi datoj Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA), između ostalog ispričao kako se po povratku u Višegrad situacija pogoršala, te da je vidio kako dvije naoružane osobe – od kojih je jedna bio izvjesni Stevo – odvode njegovog komšiju Hameda Kusturu, čije tijelo ni do danas nije pronađeno.

U izjavi je svjedok za optužene Jovana i Gorana Popovića naveo da ih poznaje te da su oni, zajedno sa još jednom osobom, otuđili auto njegovog sina.

Tužilaštvo BiH tereti Gorana Popovića da je, kao stražar u logoru Uzamnica, učestvovao u zlostavljanju, premlaćivanju i mučenju te seksualnom zlostavljanju muškaraca i žena.

Goran Popović prvobitno je bio optužen sa svojim ocem Jovanom Popovićem, ali je, zbog bolesti, postupak protiv njega razdvojen 22. maja.

Odbrana je konstatovala da bi svjedoku Fejziću, da je živ, postavila nekoliko pitanja, između ostalog da opiše “navodno oduzeti sinov auto”.

Nastavak suđenja zakazan je za 8. oktobar, kada će biti uloženi materijalni dokazi Tužilaštva.

Najčitanije
Saznajte više
Ponovo odbijen zahtjev Vujadina Popovića za prijevremeno puštanje na slobodu
Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) odbio je zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu Vujadina Popovića, nekadašnjeg načelnika za bezbjednost Drinskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS), kojeg je Haški tribunal osudio na doživotni zatvor za genocid i druge zločine u Srebrenici.
Porodice ubijenih iz Kalinovika traže da Državno tužilaštvo počne raditi svoj posao
Udruženje članova porodica nestalih “Istina – Kalinovik '92” će u nedjelju, 22. juna, obilježiti 33. godišnjicu stradanja civila bošnjačke nacionalnosti u Kalinoviku i ove godine poručuju da institucije trebaju početi raditi svoj posao i procesuirati odgovorne osobe.
Čvorić: Odbrana uložila žalbu na presudu za silovanje
Dvije paralelne istrage za slučaj Viaduct u BiH