Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Normal 0 21 false false false BS-LATN-BA X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Svjedok Milorad Sokolović je izjavio da je u aprilu 1992. godine oko šest hiljada Bošnjaka iz Rogatice otišlo prema Žepi i Sarajevu, čime se prepolovio njihov broj na području opštine.

“Nakon što su počeli sukobi, ostatak muslimana se opet odlučio da idu van Rogatice i odmah su se dislocirali. Jedan dio, predvođen političkim vođama, otišao je preko muslimanskih sela prema Međeđi, a drugi dio je, predvođen vojnim starješinama, išao preko Prače u Ustipraču. Nakon tih odlazaka je broj muslimana u Rogatici bio vrlo mali”, pojasnio je Sokolović.

Ratka Mladića Haško tužilaštvo tereti da je, kao bivši komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS), učestvovao u progonu Bošnjaka i Hrvata iz 15 opština pod kontrolom srpskih snaga, od kojih je jedna i Rogatica.

Među incidentima navedenim u optužnici su i ubistva više zatvorenika u logorima Rasadnik i školi “Veljko Vlahović” u Rogatici 1992. godine.

Na pitanje da li se Izvršni odbor opštine Rogatica bavio zatvorenicima u tim logorima, Sokolović je odgovorio negativno.

“Ne znam je li ta mjesta organizovala policija ili vojska, ali civilna vlast sigurno nije. Koliko znam, ideja je bila da se na ta mjesta mogu skloniti u ratnoj situaciji i muslimani i Srbi i malo Hrvata koji su tu bili”, rekao je Sokolović.

Tokom unakrsnog ispitivanja, Sokolović je ispitivan i o tome da li zna da su zatvorenici u školi “Veljko Vlahović” maltretirani, na što je svjedok odgovorio da o tome ništa ne zna.

“Ne mogu ništa o tome potvrditi s obzirom da nisam učestvovao u formiranju niti sam dolazio tamo. Izvršni odbor nije nikada razmatrao tu lokaciju. To treba pitati vojsku ili policiju i saslušati one koji imaju iskustva”, kazao je Sokolović.

Mladićeva Odbrana je počela i sa ispitivanjem Desimir Šarenca, bivšeg bezbjednjaka Prve sarajevske brigade VRS-a, koji je rekao da ta brigada nikada nije napadala Sarajevo, već samo održavala linije oko grada.

Šarenac je rekao da srpske snage nisu artiljerijski gađale civilne zone u gradu, ali da su snage Armije BiH (ABiH) to nekada činile, pa onda za to okrivljavale VRS.

“Što se tiče snajperskog djelovanja ABiH, ono je bilo vrlo izraženo, a upečatljiv primjer je pogibija starca od 70 godina na ulazu u Dobrinju koji je na vratima pogođen”, izjavio je Šarenac.

Suđenje Mladiću – koji je optužen i za genocid počinjen u Srebrenici i još sedam općina, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce – nastavlja se u srijedu, 24. septembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu