Subota, 7 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Sudsko vijeće je reklo da je prije početka suđenja dobilo informaciju da svjedok nije došao, te da ne znaju ni da li je primio poziv.
Tužilac Ibro Bulić je kazao kako ni on nema nikakvih informacija o ovom svjedoku.
“Od ovog svjedoka mi ne odustajemo, ali moramo sačekati da vidimo šta je bilo”, pojasnio je Bulić.
Sariću se sudi za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je za posljedicu imao 40.000 prisilno premještenih stanovnika bošnjačke nacionalnosti i više od 7.000 ubijenih s područja Srebrenice u julu 1995. godine.
Prema navodima optužnice, Sarić je komandovao policijskim snagama koje su učestvovale u pretresima, razoružavanju i zauzimanju položaja pripadnika trupa Ujedinjenih nacija (UN), te prisilnom premještanju žena, djece i staraca, kao i odvajanju muškaraca i dječaka, koji će kasnije biti pogubljeni.
Suđenje će se nastaviti 15. septembra, saslušanjem dvaju novih svjedoka Tužilaštva BiH.
Najčitanije
Saznajte više
Naredne sedmice počinje suđenje za zločine u Srebrenici
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planiran je početak suđenja Milanu Jevtiću, Rajku Čalmiću i Ostoji Perišiću, koji se terete za zločin protiv čovječnosti počinjen na području Srebrenice u julu 1995. godine.
Obilježavanje 32. godišnjice zločina nad hrvatskim zarobljenicima na Bikošima
Polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i služenjem svete mise na Bikošima u Travniku će u nedjelju, 8. juna biti obilježena 32. godišnjica zločina nad hrvatskim zarobljenicima, kada je ubijeno više od 30 osoba.
Ukinuta oslobađajuća presuda za zločin u Doboju