Članak

Svjedok lažnim nazvao tvrdnje Momira Nikolića

22. Jula 2014.00:00
Svjedočeći u odbranu Ratka Mladića, bivši srpski policajac Nenad Deronjić odbacio je kao “laž” iskaz Momira Nikolića, ključnog svjedoka Tužilaštva, da je bio prisutan kada je optuženi gestom najavio da će svi zarobljeni Muslimani iz Srebrenice biti pobije

This post is also available in: English

ni.

“Što se tiče Momira Nikolića, opšte je poznato u Bratuncu da je iznosio laži i neistine, ne samo za mene nego i za druge ljude… da bi sebi napravio bolji položaj i oslobodio se nečega za šta je on bio optužen… Sigurno je laž što je on rekao da je vidio”, izjavio je Deronjić.

Nikolić, u to vrijeme oficir za bezbjednost Bratunačke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), pred Tribunalom je 2003. priznao krivicu za progon Muslimana iz Srebrenice i osuđen je na 20 godina zatvora. Svjedočio je u korist Optužbe protiv više optuženih za srebrenički genocid.

U junu prošle godine, Nikolić je u procesu protiv Mladića opisao susret sa optuženim kod sela Konjević Polje 13. jula 1995. 

Izjavio je da mu je general, poslije obećanja zarobljenim Muslimanima da će biti razmijenjeni, gestom rukom najavio da će svi oni zapravo biti pobijeni. Kao jednog od prisutnih tom razgovoru Nikolić je naveo Nenada Deronjića.

U svom iskazu, međutim, Deronjić je negirao da je tog dana bio prisutan na kontrolnom punktu u Konjević Polju.

Mladić, tadašnji komandant VRS-a, optužen je za genocid nad oko 7.000 srebreničkih Muslimana u danima pošto je 11. jula 1995. VRS zauzela tu enklavu.

Deronjić je tvrdio da je u to vrijeme službovao u policijskoj stanici u Srebrenici i da nije napuštao grad.

Tim iskazom Deronjić je indirektno negirao i tvrdnju jednog zaštićenog svjedoka iz procesa protiv bivšeg predsjednika RS-a Radovana Karadžića, koji ga je optužio da je 13. jula 1995. na obali rijeke Jadar kod Konjević Polja učestvovao u strijeljanju 15 zarobljenih Muslimana.

U unakrsnom ispitivanju, zastupnik Optužbe je Deronjiću predočio više dokumenata zvorničke policije, po kojima je on na službu u Srebrenicu bio raspoređen 21. jula, a do tada je bio “u borbenim dejstvima”.

Ne osporavajući autentičnost tih dokumenata, svjedok je ostao pri iskazu da je već od 12. jula radio u policijskoj stanici u Srebrenici i da grad nije napuštao sljedećih devet dana.

Mladićeva Odbrana danas je pred sudije izvela i svjedoka Milana Pejića, koji je tokom rata radio u bolnici na Ilidži. Pejić je posvjedočio da je u bolnici pružana pomoć svima, bez obzira na nacionalnost, uključujući muslimanske i hrvatske borce i civile.

Svjedok je opisao i posjetu generala Mladića bolnici, tokom koje je “obišao ranjene… i sa svima se rukovao, bez obzira na nacionalnost”.

Pejića će sutra, 23. jula, unakrsno ispitivati tužioci.

Optužnica tereti Mladića i za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština imao razmjere genocida, teror nad civilima u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Radoša Milutinović


This post is also available in: English