Dvije godine bez optužnica
This post is also available in: English
Kao razlog za to, u Okružnom tužilaštvu u Trebinju su naveli da imaju “ograničene kapacitete”, te da bi u narednom periodu moglo doći do poboljšanja.
“Tužilaštvo ima ukupno pet tužilaca, dakle ograničene kadrovske i materijalne kapacitete za rad na predmetima ratnih zločina, što je i dovelo do ove situacije”, kazao je Srđan Vukanović, službenik za odnose s javnošću Okružnog tužilaštva u Trebinju.
Sa postojećim stanjem, rekao je Vukanović, upoznali su relevantne institucije, što je i prepoznato kao problem. Početkom godine, kako je kazao Vukanović, sa tijelom za praćenje provođenja Državne strategije za rad na predmetima ratnih zločina potpisan je memorandum o razumijevanju, koji je podržan od fondova Evropske komisije.
U februaru, prema Vukanoviću, imenovan je tužilac koji će raditi samo na slučajevima ratnih zločina, a formiran je i šestočlani tim koji čine stručni saradnici, psiholozi i administrativni radnici koji će također pomoći u radu na tim predmetima.
U protekle dvije godine iz Trebinja je, zbog složenosti, 29 predmeta ratnih zločina na dalje postupanje predato Tužilaštvu BiH, a iz te institucije devet ih je proslijeđeno u Trebinje.
“Trenutno su u Tužilaštvu u Trebinju aktivna 43 predmeta koja se odnose na ratne zločine. Teško je govoriti o rokovima i koliko će predmeta rezultirati podizanjem optužnica ili obustavom istrage”, rekao je Vukanović.