Utorak, 29 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Theunens je rekao da je proučio stotine dokumenata Vojske Republike Srpske (VRS) i da nije pronašao nijedno naređenje njenog komandanta Mladića za otvaranje istrage protiv vojnika koji su prekršili zakone i običaje ratovanja.

Bivši belgijski oficir Theunens je izjavio da nije pronašao nijedan dokument srpskih vojnih sudova o krivičnom progonu počinitelja ratnih zločina.

General Mladić optužen je za genocid počinjen u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština imao razmjere genocida, teror nad civilima u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Vojni ekspert je ponovio da su direktive Mladića za operacije VRS-a tokom cijelog rata bile u skladu sa strateškim ciljevima koje je Skupština RS-a usvojila u maju 1992. godine.

Direktivom broj četiri iz 1993.,  kako je naveo, Glavni štab VRS-a je naredio da se upornim dejstvima iz Podrinja otjera neprijatelj zajedno sa muslimanskim stanovništvom.

“Ta direktiva je sprovedena u okviru ostvarivanja trećeg strateškog cilja – uklanjanja granice između Srba na Drini”, naznačio je Theunens.

Umiješanost vlasti Srbije u rat u BiH, tužioci su tokom Theunensovog iskaza dokazivali bilješkama Mladića sa sastanka sa tadašnjim sprskim predsjednikom Slobodanom Miloševićem i njegovim saradnicima u jesen 1993. godine.

Na tom sastanku, šef Službe državne bezbjednosti Srbije Jovica Stanišić je, po Mladićevim bilješkama, govorio o upućivanju svojih ljudi na ratište, pokazujući, kako je prokomentarisao Theunens, detaljno znanje o stanju na frontu.

Mladić i vojska pod njegovom komandom uživali su i logističku podršku od Vojske Jugoslavije.

Suđenje Mladiću biće nastavljeno iduće sedmice, kada će Theunensa unakrsno ispitivati zastupnici Odbrane.

Najčitanije
Saznajte više
Centar za sigurni internet. Foto: Detektor
Dan sigurnijeg interneta: Online prostor još uvijek bez sistemskog rješenja
Centar za sigurni internet prepoznao je važnost digitalnog opismenjavanja djece, te kroz svoje radionice organizuje i takmičenja na Dan sigurnog interneta kako bi se skrenula pažnja na sve veće izazove i opasnosti s kojima se djeca i mladi susreću u online prostoru.
Vojin Pavlović: Krajem maja izricanje presude za izazivanje mržnje
Odbrana Vojina Pavlovića zatražila je u završnoj riječi da se optuženi oslobodi krivice za izazivanje mržnje, nakon čega je izricanje presude najavljeno 22. maja.
Ured disciplinskog tužioca zatražio sankcionisanje sutkinje iz Mostara