Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Prema riječima Tabeau, utvrđeno je da su iz enklave, nakon što je u nju ušla Vojska Republike Srpske (VRS), nestala 7.652 bošnjačka muškaraca. Ona je u sudnici pokazala i tabelu po kojoj je iz Srebrenice nestala polovina muškaraca starosti između 45 i 49 godina i 50 i 54 godine.

Ratko Mladić, bivši komandant VRS-a, optužen je za genocid počinjen u Srebrenici, nakon što su njegovi podređeni u danima pošto je vojska osvojila tu zaštićenu enklavu 11. jula 1995. na više lokacija u okolini Zvornika strijeljali više oko 7.000 zarobljenih Bošnjaka.

Njemu se sudi i za progon Bošnjaka širom BiH, koji je u sedam opština poprimio razmjere genocida, teror nad civilima u Sarajevu i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.
 
Svjedokinja je naznačila i da je “prihvaćeni integrisani broj žrtava” Srebrenice 8.047. Ona je objasnila da je do tih rezultata došla ukrštanjem podataka sa popisa stanovništva iz 1991., biračkih spiskova iz 1997., lista nestalih Crvenog krsta i spiska ekshumiranih iz masovnih grobnica koje je DNK analizom identifikovala Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP).

Tabeau je kazala i da je iz 22 opštine u BiH, obuhvaćene optužnicom protiv Mladića, registrovan “minimalan broj izbjeglica i interno raseljenih lica” – 230.804, od čega su 122.000 bili Bošnjaci.

Demografska procjena je i da je ukupan broj raseljenih i izbjeglih bio 436.034 i da su 218.000 bili bošnjačke nacionalnosti.

U opštinama u Republici Srpskoj tokom rata u BiH zabilježen je “dramatičan pad” učešća Bošnjaka i Hrvata u ukupnom stanovništvu, te povećanje broja Srba. U opštinama u Federaciji BiH, zabilježen je suprotan trend – smanjio se broj Srba, a povećao udio Bošnjaka i Hrvata.

Taj “značajan pokret stanovništva”, rekla je Tabeau, ne može se objasniti uobičajenim migracijama i “morao je biti izazvan drugim uzrocima povezanim sa ratom”.

Na početku unakrsnog ispitivanja, Mladićeva Odbrana osporavala je metodologiju i izvore podataka koje je Tabeau koristila u svom radu.

Suđenje Mladiću biće nastavljeno u četvrtak, 14. novembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu